لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

نماینده آمریکا در نشست شورای امنیت: تنها یک «هیولا» می‌تواند دست به حمله شیمیایی بزند


نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد عصر روز دوشنبه در نشست شورای امنیت آن سازمان درباره حمله شیمیایی اخیر در سوریه با اشاره به تصاویر منتشر شده از قربانیان حمله شیمیایی اخیر در دومای سوریه گفت، تنها یک «هیولا» می‌تواند دست به چنین اقدامی علیه مردم غیرنظامی بزند.

خانم هیلی با بیان این که می‌توانم تصاویر نجات یافتگان حمله شیمیایی اخیر در دوما در حالی که آب از چشمانشان سرازیر است و به سختی نفس می‌کشند و امدادگرانی که مشغول شست و شوی مواد شیمیایی از بدن کودکان هستند را نشان دهم، گفت چه کسی این حمله را انجام داده است، تنها یک «هیولا» می‌تواند دست به چنین حمله‌ای علیه غیرنظامیان بزند.

وی با بیان این که هیولایی که عامل اینگونه حملات است عقل و هوش خود را از دست داده و از دیدن این تصاویر شگفت‌زده نمی‌شود، گفت روسیه که دستانش به خون کودکان سوریه‌ای آعشته است نمی‌تواند از دیدن تصاویر قربانیان خود شرمسار شود، و در ادامه افزود ما نباید در مورد نقش روسیه و ایران در کمک به رژیم بشار اسد برای انجام اقدامات ویرانگر آن بی توجه باشیم.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اضافه کرد، مقام‌های نظامی روسیه و ایران در داخل سوریه حضور دارند و به نیروهای دولتی آن کشور برای ادامه کمپین محاصره و گرسنگی دادن به مردم تحت محاصره کمک می‌کنند و نیروهای شبه نظامی متحد ایران نیز بخش بزرگی از این عملیات کثیف را بر عهده دارند.

نیکی هیلی در مورد هدف از بیان این مطالب و شرمسار کردن کسانی که در جنایات سوریه دست دارند گفت، قبل از همه هیچ دولت متمدنی هیچ ارتباطی با رژیم جنایتکار اسد ندارد و ضمنا برای آن که یادآوری کنم شورای امنیت که سال گذشته تصاویر مشابهی را از قربانیان حملات شیمیایی در سوریه دیده بود در انجام هر اقدامی ناکام ماند، چرا که روسیه هر بار که شورا خواست کاری بکند، مقابل آن ایستاد.

وی با یادآوری این که روسیه ساز و کار تحقیقات مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در مورد حملات شیمیایی چند سال گذشته در سوریه را از بین برد و تاکنون نیز پنج بار قطعنامه‌های شورای امنیت برای تحقیق و شناسایی عاملان حملات شیمیایی در آن کشور را وتو کرده است، گفت در این مدت افراد بی‌شماری مانند قبل جان خود را از دست داده‌اند.

نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل گفت، این شد که حالا به اینجا رسیده‌ایم و با تبعات دادن مجوز به روسیه برای ادامه اقدامات و سیاست های خود در سوریه مواجه هستیم و باید با وحدت و اتحاد با آن مقابله کنیم؛ وحدتی که دولت روسیه بارها نشان داده است که نمی‌خواهد شاهد شکل‌گیری آن باشد.

نیکی هیلی گفت ما قبلا پیش نویس قطعنامه‌ای را بین اعضای شورا توزیع کرده‌ایم که در آن خواستار فراهم شدن دسترسی بدون محدودیت کمک‌های بشردوستانه به ساکنان دوما هستیم. اسد نهایت تلاش خود را می‌کند که بیشترین رنج و عذاب را بر ساکنان دوما اعمال کند و اولویت اول ما پایان دادن به این وضعیت است.

وی افزود، ما در این قطعنامه همچنین درخواست شکل‌گیری فوری یک مکانیزم (ساز و کار) حرفه‌ای و بی‌طرف برای تحقیق درباره حملات شیمیایی در سوریه هستیم - از جمله حمله‌ای که چند روز پیش در دوما رخ داد - و امیدواریم دیگر اعضای شورا نیز در این مورد به ما بپیوندند؛ همانطور که قبلا پیوستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG