لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۱

گرینفیلد: اقدام روسیه در خرید تسلیحات از جمهوری اسلامی و کره شمالی «نفرت‌انگیز» است


 لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد
 لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد از روسیه، دیگر عضو دائم این نهاد بین‌المللی، به دلیل خرید تسلیحات از کره شمالی و جمهوری اسلامی برای به‌کارگیری در تجاوز نظامی‌اش در اوکراین انتقاد کرد.

لیندا توماس گرینفیلد روز پنجشنبه با انتشار بیانیه شدیداللحنی اقدام مسکو به تامین تسلیحات از این دو کشورِ تحت تحریمِ شورای امنیت سازمان ملل متحد را «نفرت‌انگیز» خواند.

او در این بیانیه بار دیگر از دبیر کل سازمان ملل متحد خواست که برای تحقیق درباره نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل توسط روسیه و ایران، به ویژه با توجه به استفاده مجدد روسیه از پهپادهای ایرانی علیه زیرساخت‌های اوکراین در ماه جاری، یک تیم تحقیقاتی را به اوکراین بفرستد.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ که در سال ۱۳۹۴ به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای برجام تصویب شد، کشورها تا مهر ۱۴۰۲ مجاز به انتقال یا دریافت موشک‌های بالستیک و پهپادهای با برد بیش از ۳۰۰ کیلومتر و محموله بیش از ۵۰۰ کیلوگرم از ایران نیستند.

جمهوری اسلامی می‌گوید که پهپادها را برای به‌کارگیری در جنگ اوکراین به روسیه نفروخته است و روسیه در کل خرید هرگونه پهپاد از تهران را قویاً رد می‌کند.

کارشناسان اوکراینی و غربی با بررسی لاشه‌های پهپادهای انتحاری منفجر و یا سرنگون شده می‌گویند که این پهپادها ساخت جمهوری اسلامی ایران هستند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG