لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۲

کره شمالی بار دیگر موشک‌های بالستیک آزمایش کرد


مردم سئول، پایتخت کره جنوبی، در حال تماشای خبر مربوط به آزمایش موشکی جدید کره شمالی. ١٨ دسامبر ٢٠٢٢
مردم سئول، پایتخت کره جنوبی، در حال تماشای خبر مربوط به آزمایش موشکی جدید کره شمالی. ١٨ دسامبر ٢٠٢٢

کره شمالی روز یکشنبه ١٨ دسامبر دو موشک بالستیک به سمت آب‌های شرقی خود پرتاب کرد.

اولین آزمایش تسلیحاتی کره شمالی در یک ماه گذشته دو روز پس از این ادعای پیونگ یانگ انجام شد که آزمایش کلیدی مورد نیاز برای ساخت موشک بالستیک قاره‌پیمای متحرک‌تر و قدرتمندتری را انجام داده که برای حمله به ایالات متحده طراحی شده است.

ارتش کره جنوبی پرتاب دو موشک بالستیک کره شمالی را از منطقه‌ تونگ چانگری در شمال غربی این کشور ردیابی کرد.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در بیانیه‌ای گفت این موشک‌ها بر فراز کره شمالی به سمت آب‌های شرقی آن شلیک شدند. او افزود ارتش کره جنوبی وضعیت نظارتی خود را تقویت کرده و در هماهنگی نزدیک با ایالات متحده آمادگی خود را حفظ کرده است.

در همین ارتباط مقامات ژاپنی گفتند پرتاب دو موشک از کره شمالی را مشاهده کرده‌اند. گارد ساحلی ژاپن اعلام کرد موشک‌های پرتاب‌شده از کره شمالی در آب‌های بین شبه جزیره کره و ژاپن سقوط کرده است. به گفته آنها هر دو موشک خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن فرود آمدند.

کره شمالی روز پنجشنبه ۱۵ دسامبر همچنین آزمایش «موتور سوخت جامد با رانش بالا» را برای یک سلاح استراتژیک جدید انجام داد. به گفته کارشناسان، این پیشرفت می‌تواند به پیونگ‌یانگ اجازه دهد مسلح به زرادخانه موشک‌های بالستیک قاره‌پیمایی شود که ردیابی آن ها دشوارتر است و می‌تواند ایالات متحده را هدف قرار دهد.

کره شمالی در اوایل سال جاری با وجود مشکلات اقتصادی ناشی از همه‌گیری کووید١٩ و فشارهای بین‌المللی به رهبری ایالات متحده برای محدود کردن برنامه هسته‌ایش، انواع موشک‌های دیگر را با سرعت بی‌سابقه‌ای آزمایش کرد.

سلاحی که کره شمالی مدعی است می‌تواند با موتور اخیرا آزمایش‌شده خود بسازد، احتمالا موشک بالستیک قاره‌پیما با سوخت جامد است که در میان فهرستی از سیستم‌های تسلیحاتی با فناوری پیشرفته قرار دارد و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در اوایل سال جاری متعهد به ساخت آن شد. او سال گذشته ساخت سیستم‌های تسلیحاتی دیگری از جمله موشک‌های چند کلاهکی، موشک‌های هسته‌ای پرتاب شونده از زیر آب، و ماهواره‌های جاسوسی را نیز وعده داد.

کره شمالی در حال حاضر زرادخانه رو به گسترشی از موشک‌های بالستیک کوتاه برد دارد که به وسیله آنها می‌تواند مناطق کلیدی در کره جنوبی از جمله پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در این منطقه را هدف قرار دهد.

برخی از کارشناسان گمان می‌کنند کره شمالی در حال حاضر، با توجه به مدت زمان زیادی که برای برنامه هسته‌ای خود صرف کرده، موشک‌های دارای کلاهک هسته‌ای کاربردی دارد که می‌تواند ایالات متحده را هدف قرار دهد. اما به عقیده برخی دیگر، پیونگ‌یانگ هنوز سال‌ها برای تولید چنین تسلیحاتی زمان نیاز دارد و هنوز به طور علنی ثابت نکرده که دارای فناوری برای محافظت از کلاهک‌ها در برابر شرایط سخت ورود مجدد به جو است.

XS
SM
MD
LG