لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۵

اشاره بورل به احتمال احیای برجام؛ تاکید بر ضرورت پایان «سرکوب داخلی» در ایران


دیدار جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در اردن - سه‌شنبه ۲۹ آذر
دیدار جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در اردن - سه‌شنبه ۲۹ آذر

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می‌گوید روز سه‌شنبه با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در اردن دیدار و ‌گفت‌وگو کرد.

بورل در توئیتی نوشت: «توافق کردیم که باید ارتباطات را باز نگه داریم و بر اساس مذاکرات وین برجام را دوباره برقرار کنیم.»

او همچنین گفته است که این دیدار در بحبوحه وخامت روابط جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا انجام شد و در آن «بر ضرورت توقف فوری حمایت نظامی از روسیه و سرکوب داخلی در ایران تاکید شد.»

سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند بیش از ۵۰۰ نفر از زمانی که اعتراضات اخیر پس از مرگ مهسا امینی در گشت ارشاد آغاز شد، جان باخته‌اند.

اظهارات آقای بورل درباره احتمال احیای توافق هسته‌ای برجام در حالی است که به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، شنبه گذشته در واشنگتن، گروهی از ایرانیان معترض در مقابل کاخ سفید از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواستند که با جمهوری اسلامی توافق نکند.

مخالفان برجام می‌گویند که این توافق می‌تواند منابع مالی بیشتری را در اختیار جمهوری اسلامی برای سرکوب در داخل و حمایت از گروه‌های تروریستی در خارج قرار دهد.

حامیان برجام گفته‌اند که این توافق «بهترین روش» برای جلوگیری از دسترسی جمهوری اسلامی به تسلیحات هسته‌ای است.

XS
SM
MD
LG