لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

گزارش اختصاصی رویترز؛ آمریکا: واگنر برای جنگ اوکراین تسلیحاتی از کره شمالی خریده است


مرکز گروه نظامی خصوصی واگنر در سن پترزبورگ، روسیه - آرشیو
مرکز گروه نظامی خصوصی واگنر در سن پترزبورگ، روسیه - آرشیو

یک مقام ارشد دولت ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۲ دسامبر گفت که گروه واگنر، شرکت نظامی خصوصی روسی، یک محموله تسلیحاتی از کره شمالی برای کمک به تقویت نیروهای روسیه در اوکراین تحویل گرفته است که نشانه‌ای از گسترش نقش این گروه در جنگ اوکراین است.

این مقام در گفتگو با رویترز که نخواست نامش فاش شود گفت: «ما می‌توانیم تایید کنیم که کره شمالی تحویل اولین محموله تسلیحات به واگنر که هزینه آن را پرداخت کرده تکمیل کرده است. ماه گذشته، کره شمالی راکت‌ها و موشک‌های پیاده نظام را برای استفاده واگنر به روسیه تحویل داد.»

ارزیابی ایالات متحده، بر اساس اطلاعاتی که قرار است به طور علنی فاش شود، این است که مقدار مواد تحویل داده شده از سوی کره شمالی، پویایی میدان نبرد در اوکراین را تغییر نخواهد داد اما این مقام افزود: «ما نگران این هستیم که کره شمالی در حال برنامه‌ریزی برای تحویل تجهیزات نظامی بیشتر به واگنر است.»

مقامات آمریکایی معتقدند تحویل تسلیحات کره شمالی نقض مستقیم قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است و آنها قصد دارند این موضوع را با شورای امنیت مطرح کنند.

کارشناسان تسلیحاتی می‌گویند که پیونگ‌یانگ موشک‌های بالستیکی ساخته است که می‌توانند تقریبا هر نقطه از زمین را هدف قرار دهد و همچنین سلاح‌هایی با برد کوتاه‌تر نیز ساخته است.

این مقام گفت: « ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به طور فزاینده‌ای به گروه واگنر متعلق به متحدش یوگنی پریگوژین برای کمک در اوکراین روی آورده است، جایی که نیروهای روسی در تلاش برای سرنگونی دولت کی‌یف ناکام مانده‌اند.»

دولت بایدن روز چهارشنبه ۲۱ دسامبر از محدودیت‌های جدیدی در صادرات فناوری به گروه واگنر خبر داد تا بتواند بیشتر از عرضه فناوری‌ها به این پیمانکار جلوگیری کند.

این مقام که نخواست نامش فاش شود، گفت که پریگوژین، تاجر روسی، بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در هر ماه برای تامین مالی عملیات واگنر در اوکراین هزینه می‌کند، اما برای عضوگیری روس‌ها برای جنگ در آن کشور با مشکلاتی مواجه شده است.

به گفته این مقام، ایالات متحده برآورد می‌کند که شرکت واگنر ۵۰ هزار پرسنل در اوکراین مستقر کرده که شامل ۱۰ هزار پیمانکار و ۴۰ هزار محکومین از زندان‌های روسیه را اجیر کرده است.

گروه واگنر که توسط کهنه سربازان نیروهای مسلح روسیه تشکیل شده، در لیبی، سوریه، جمهوری آفریقای مرکزی و مالی و سایر کشورها جنگیده است.

این مقام گفت، اطلاعات ایالات متحده نشان می‌دهد که واگنر نقش مهمی در نبرد برای شهر باخموت در اوکراین ایفا کرده است و تلفات سنگینی در آنجا متحمل شده است و حدود هزار مزدور واگنر در هفته‌های اخیر کشته شده‌اند که اکثر آنها محکومین هستند.

این مقام بدون ارائه شواهد گفت که نفوذ پریگوژین در داخل روسیه در حال گسترش است و «استقلال این گروه او از وزارت دفاع روسیه در طول جنگ در اوکراین افزایش یافته است.»

این مقام گفت: «ارتش روسیه طی ماه‌ها برای رهبری عملیات‌های جنگی در بخش‌هایی از دونباس به واگنر متکی بوده است و در برخی موارد، مقامات نظامی روسیه عملاً تابع فرماندهی واگنر هستند.»

علاوه بر این، پریگوژین از ژنرال‌ها و مقامات دفاعی روسیه به دلیل عملکرد آنها در اوکراین انتقاد کرده است.

این مقام گفت: «مشخص است که واگنر در حال تبدیل شدن به عنوان یک مرکز قدرت رقیب برای ارتش روسیه و سایر وزارتخانه‌های روسیه است.»

XS
SM
MD
LG