لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۹

آمریکا، بریتانیا و فرانسه: سازمان ملل متحد «فورا» درباره استفاده روسیه از پهپاد‌های ایرانی در جنگ اوکراین، تحقیق کند


استفاده روسیه از پهپاد‌های جمهوری اسلامی در جنگ اوکراین
استفاده روسیه از پهپاد‌های جمهوری اسلامی در جنگ اوکراین

ایالات متحده به همراه اوکراین، بریتانیا، فرانسه و آلبانی خواستار تحقیق فوری درباره نقض «قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت» سازمان ملل متحد توسط روسیه و جمهوری اسلامی شده‌اند.

به گزارش آسوشیتد‌پرس، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، با اشاره به قطعنامه شورای امنیت ـ که انتقال چنین تسلیحاتی از ایران را به روسیه ممنوع می‌کند ـ شواهدی مبنی صدور صدها پهپاد به همراه تجهیزات تولید توسط جمهوری اسلامی به روسیه را ارائه کرد.

همچنین اوکراین و بریتانیا نیز مستندات دیگری مبنی بر کشف پهپادهای ایرانی استفاده شده توسط ارتش اوکراین ارائه دادند.

ایالات متحده و متحدانش روسیه را متهم کردند که از پهپادهای ایرانی برای حمله به کی‌یف، تخریب زیرساخت‌های شهری اوکراین و آسیب رساندن به شهروندان استفاده می‌کند.

این گزارش حاکی از آن است که دبیرخانه سازمان ملل متحد به ریاست دبیرکل آنتونیو گوترش در حال بررسی اطلاعات دریافتی است و انتظار می‌رود گزارشی در مورد انتقال پهپادها به روسیه منتشر کند.

این گزارش در ماه ژوئیه توسط شورای امنیت مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. سفیر ایالات متحده تاکید کرد که این قطعنامه به دبیرکل این اختیار را می‌دهد که تحقیقات را آغاز کند.

در واکنش به این موضوع، واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل، دریافت مدارک معتبر از اوکراین یا ایران در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی را شدیدا رد کرد. سفیر روسیه ابراز امیدواری کرد که دبیرکل توسط شرکای غربی گمراه نشود.

پیش تر جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای عالی امنیت ملی کاخ سفید، در یک بیانیه مطبوعاتی با اشاره به «جنگ وحشیانه روسیه» در اوکراین، جزئیاتی از ابعاد پنهان همکاری‌های نظامی «فزاینده و تمام عیار» بین روسیه و جمهوری‌ اسلامی را تشریح کرد.

این مقام رسانه‌ای کاخ سفید گفت که جمهوری‌ اسلامی ـ با وجود ادعا‌های فریب‌کارانه مبنی بر عدم دخالت ـ همچنان با ارسال «جنگ‌افزارهای مرگبار» به روسیه، بر آتش جنگ خانمان‌سوز اوکراین می‌دمد.

جان کربی با نمایش تصاویر ماهواره‌ای گفت که روسیه تا ماه مه صدها فروند پهپاد تهاجمی انتحاری و همچنین تجهیزات مرتبط با تولید پهپاد را از جمهوری اسلامی ایران تحویل گرفته است.

XS
SM
MD
LG