لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

نتانیاهو در «تماس با دولت روسیه» از همکاری نظامی مسکو و تهران انتقاد کرد


بنیامین نتانیاهو.
بنیامین نتانیاهو.

یک وبسایت خبری آمریکایی ‌می‌گوید نخست‌وزیر اسرائیل در جلسه‌ای محرمانه‌ به قانونگذاران این کشور گفته است در تماس با دولت روسیه از «افزایش همکاری نظامی مسکو و تهران در جنگ اوکراین» و همچنین «احتمال ارائه تسلیحات پیشرفته روسیه به ایران» ابراز نگرانی کرده است.

وبسایت خبری-تحلیلی آکسیوس به نقل از سه قانونگذار اسرائیلی نوشت: « بنیامین نتانیاهو، در جلسه استماع روابط خارجی کنست و کمیته امنیت این کشور، از گفت‌وگوی خود با دولت روسیه خبر داد و اعلام کرد در این تماس، تبادل نظری علنی و صریح بین دو طرف صورت گرفته است.»

به نوشته آکسیوس به نقل از نتانیاهو، در این گفت‌وگوها که روز سه‌شنبه ۱۳ ژوئن صورت گرفته روس‌ها بابت پشتیبانی اسرائیل از اوکراین ابراز نگرانی کرده‌اند و اسرائیل نیز نگرانی خود را از همکاریهای مسکو با ایران بیان کرده است.

روابط اسرائیل و مسکو از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، به موضوعی حساس تبدیل شده است.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی، از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، اسرائیل را تحت فشار گذاشته‌اند تا برای حمایت از اوکراین، از جمله با ارائه کمکهای نظامی، اقدامات بیشتری انجام دهد.

دولت سابق اسرائیل به منظور ممانعت از ایجاد هرگونه تنش میان اسرائیل و روسیه و جلوگیری از به خطر افتادن منافع امنیتی اسرائیل در سوریه، رویکردی کاملا محتاطانه را در رابطه با جنگ اوکراین در پیش گرفته بود.

اسرائیل هنوز هم از ارسال سیستمهای تسلیحاتی تهاجمی به اوکراین خودداری می‌کند، اما بر اساس این گزارش افزایش کمکهای نظامی ایران به روسیه، به تدریج اسرائیل را بر آن خواهد داشت تا برای کمک به کی‌یف، اقدامات بیشتری انجام دهد.

ارسال «جنگ‌افزارهای مرگبار» ایران به روسیه

کمتر از یک هفته پیش، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای عالی امنیت ملی کاخ سفید، در یک به‌روز‌رسانی مطبوعاتی با اشاره به «جنگ وحشیانه روسیه» در اوکراین، جزئیاتی از ابعاد پنهان همکاری‌های نظامی «فزاینده و تمام عیار» بین روسیه و جمهوری‌ اسلامی را تشریح کرد.

این مقام رسانه‌ای کاخ سفید می‌گوید که جمهوری‌ اسلامی ـ با وجود ادعا‌های فریب‌کارانه مبنی بر عدم دخالت ـ همچنان با ارسال «جنگ‌افزارهای مرگبار» به روسیه، بر آتش جنگ خانمان‌سوز اوکراین می‌دمد.

جان کربی با نمایش تصاویر ماهواره‌ای گفت که روسیه تا ماه مه صدها فروند پهپاد تهاجمی انتحاری و همچنین تجهیزات مرتبط با تولید پهپاد را از جمهوری اسلامی ایران تحویل گرفته است.

XS
SM
MD
LG