لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۳

وزیر خارجه آمریکا: تصمیم روسیه برای افزایش تنش‌ها با واکنش سریع ما رو‌به‌رو خواهد شد


وزرای خارجه ایالات متحده و آلمان
وزرای خارجه ایالات متحده و آلمان

روسیه یک موضوع اصلی در ملاقات آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده با آنالینا بائرباک همتای آلمانی خود در واشنگتن بود. وزیر خارجه آمریکا گفت راه دیپلماسی پیش روی روسیه گذارده شده اما «آمریکا، آلمان، متحدین و شرکا از حمله ناتو، اتحادیه اروپا و گروه هفت، روشن گفته‌اند که اگر روسیه دوباره به اوکراین حمله کند، با عواقب گسترده ای مواجه خواهد شد.»

مقامات آمریکایی و اروپایی به تنبیه اقتصادی مالی اشاره کرده‌اند و اخراج روسیه از سوئیفت، بنگاه بین المللی امن و مطمئن نقل و انتقال پول، یکی از موارد تنبیهی است که از گوشه و کنار به آن اشاره شده است.

در کنفرانس خبری که پس از دیدار روز چهارشنبه، ۱۵ دی، در وزارت خارجه آمریکا صورت گرفت، آقای بلینکن گفت واشنگتن و برلین هر دو اقدامات روسیه نسبت به اوکراین را «چالشی آنی برای صلح و ثبات اروپا» می دانند و لشکرکشی روسیه به مرزهای اوکراین و گفته های تند روسیه نسبت به اوکراین را محکوم می کنند.»

روسیه حدود یکصد هزار نیروی نظامی در مرز خود با اوکراین مستقر کرده و اوکراین میگوید روسیه قصد اشغال کامل آن کشور را دارد.

آنالینا بائرباک، وزیر خارجه آلمان نیز مسئله روسیه-اوکراین را یک موضوع سیاسی-امنیتی توصیف کرد و گفت کشورهای اروپائی نخواهند گذاشت روسیه از خط لوله گازی نورد استریم ۲، که قرارست گاز طبیعی روسیه را به اروپا حمل کند، بعنوان اهرم فشار استفاده کند.

با وجود هم‌نظری‌های متعدد در این خصوص، آمریکا و آلمان در مورد کمک‌های تسلیحاتی به دولت اوکراین مواضع مختلفی دارند. در گذشته آمریکا کمک نظامی کرده و دولت بایدن تصمیم گرفته است ۶۰ میلیون دلار دیگر سلاح کوچک و مهمات به آن‌کشور کمک کند. اما آلمان چنین نکرده و وزیر خارجه آلمان گفت کمک‌های برلین در قابل لوازم و تجهیزات پزشکی مورد نیاز در میدان جنگ و پذیرش و درمان ارتشیان مجروح بوده است.

بنا به گفته وزیر خارجه آمریکا حمایت دولت بایدن از اوکراین در قبال روسیه صرفاً بخاطر اینکه اوکراین مورد تهدید قرار گرفته نیست. دولت بایدن معتقد است روسیه عرف و اصول بین المللی در زمینه صلح و ثبات را زیر پا گذارده است.

آقای بلینکن گفت آمریکا «در پی دیپلماسی است و از هفته آینده تمایل روسیه در این زمینه را خواهد سنجید».

هفته آینده وندی شرمن، قائم مقام بلینکن، با سرگئی ریابکف، معاون وزیر امور خارج روسیه در ژنو ملاقات خواهد کرد. البته این دیدار در قالب «گفتگوی ثبات استراتژیک» میان دو کشور است که از سال گذشته پایه گذاری شد و فرصتی برای مطرح کردن مسائل دو جانبه است. پس از آن نشست وزاری خارجه ناتو، جلسه شورای ناتو-روسیه، و همچنین نشست سازمان امنیت و همکاری در اروپا خواهند بود.

در بخشی از کنفرانس خبری، وزیر خارجه آلمان اشاره به مذاکرات وین کرد و گفت که این گفتگوها وارد یک مرحله مهم شده، واشنگتن و برلین به میزان قابل توجهی «اعمتاد خود به ایران را از دست داده، وقت زیادی نمانده اما از آنچه باقیمانده استفاده خواهیم کرد.»

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG