لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۹

بایدن می‌گوید به پوتین در مورد «بهای بسیار سنگین» اقدام علیه اوکراین هشدار داده است


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا.
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، گفت به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هشدار داده است هرگونه اقدام علیه اوکراین عواقبی جدی از جمله اعمال تحریم‌های سنگین و افزایش حضور آمریکا در اروپا را به همراه خواهد داشت.

رئیس جمهوری آمریکا که یک روز پیشتر تلفنی با رئیس جمهوری روسیه گفت وگو کرده بود، روز جمعه ۱۰ دی به خبرنگاران گفت: «به وضوح به پوتین گفتم اگر علیه اوکراین دست به اقدامات بیشتر بزند، اگر نیروهایش را وارد اوکراین کند، ما تحریم‌های خیلی سنگینی اعمال خواهیم کرد. ما همراه با متحدان خود در ناتو حضورمان را در اروپا افزایش خواهیم داد، و بهای بسیار سنگینی باید برای آن پرداخت شود.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، پرزیدنت جو بایدن افزود رئیس جمهوری روسیه با برگزاری «سه کنفرانس عمده» در ماه آینده موافقت کرده تا به همراه مقامات ارشد، راهی برای پیشرفت در این مذاکرات پیدا شود.

پرزیدنت بایدن افزود «به وضوح» به پوتین گفته است چنین مذاکراتی تنها زمانی راهگشا خواهند بود که پوتین «تنش‌زدایی کرده باشد.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در پاسخ به این پرسش که آیا اگر مسکو نیروهایش را در مرز اوکراین حفظ کند با تحریم روبرو می‌شود یا نه گفت:‌ «من در ملاءعام مذاکره نمی‌کنم، ولی به او به صراحت گفتم نمی‌تواند علیه اوکراین اقدام کند.»

یک مقام رسمی کاخ سفید پیشتر گفته بود رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه ۱۲ دی با ولودیمیر زلنسکی،‌ رئیس جمهوری اوکراین گفت‌وگو خواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز جمعه با ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان آتلانتیک شمالی ناتو تلفنی گفت‌وگو کرد. ایجاد بازدارندگی در مقابل تجاوز روسیه و حمایت از اوکراین محور این گفت‌وگو بود.

آنتونی بلینکن همچنین تلفنی با وزیران امور خارجه کانادا و ایتالیا، دو کشور متحد آمریکا و از اعضای ناتو، در همین ارتباط گفت‌وگو و بر ارزش‌های مشترک، از جمله موضعی متحد در مقابل تخاصم‌های روسیه در برابر اوکراین، تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG