لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۳

حمایت بایدن از دولت اردوغان: از کسی که به متحد ما آسیب بزند، حمایت نمی کنیم


جو بایدن در کنار نخست وزیر ترکیه
جو بایدن در کنار نخست وزیر ترکیه

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا به ترکیه رفته است تا با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور درباره مسائل مختلف از جمله سوریه و سرنوشت فتح الله گولن، روحانی ترک مخالف اردوغان صحبت کند. روز چهارشنبه آقای بایدن گفت آمریکا از کسی که به ترکیه آسیب بزند، حمایت نمی کند.

بایدن دیدار خود در ترکیه را روز چهارشنبه با حضور در پارلمان ترکیه آغاز کرد که در حملات هوایی کودتای نافرجام ماه گذشته آسیب زیادی دید. رئیس پارلمان ترکیه جو بایدن را در این بازدید همراهی می کرد.

در سخنرانی بایدن، وی با یادآوری اینکه آمریکا حتی زمانی که کودتا در حال جریان بود، این اقدام را محکوم کرد، گفت ما هیچ تمایلی نداریم که از کسانی حمایت کنیم که به متحدان ما آسیب می زنند. اما در عین حال اما انتظار داریم ضرورت های استاندارد حقوقی ما رعایت شود.

اشاره آقای بایدن به موضوع استرداد فتح الله گولن چهره متنفذ مذهبی ترکیه، مقیم آمریکا است. بعد از کودتای دو ماه پیش، دولت اردوغان، گولن را به رهبری کودتا متهم کرد و خواستار استرداد او شد.

آقای گولن که مقیم پنسیلوانیا است، هر گونه نقش را رد کرد.

ایالات متحده آمریکا تا کنون گفته مدارک مستندی برای استرداد گولن دریافت نکرده است.

بایدن: پ ک ک در کنار داعش

آقای بایدن در سخنرانی خود حزب کارگران کردستان موسوم به پ ک ک را در کنار داعش قرار داد و گفت محال است این گروه های تروریستی بتوانند ارزش های ما را تغییر بدهند و ما را بترسانند.

در چندماه اخیر، حزب کارگران کردستان و ارتش ترکیه درگیری های خونینی در جنوب ترکیه داشته اند.

هرچند آمریکا حزب کارگران کردستان را گروه تروریستی می داند اما با پیشمرگه های اقلیم کردستان عراق و برخی نیروهای کرد سوریه برای مبارزه با داعش همکاری دارد.

آقای بایدن روز چهارشنبه در سخنان خود به نیروهای کرد سوریه هشدار داد اگر از نوار شرقی فرات عقب نشینی نکنند، حمایت آمریکا را از دست خواهند داد.

رود فرات "خط قرمز" ترکیه

مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه نیز روز چهارشنبه در سخنانی در آنکارا، به نیروهای کرد سوریه هشدار داد که به شرق رود فرات باز گردند، در غیر این صورت ترکیه "آنچه که لازم است را انجام خواهد داد."

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که ارتش ترکیه عملیات موسوم به "سپر فرات" را در مرز سوریه آغاز کرد؛ عملیاتی که برای نخستین بار از نوامبر (پائیز) گذشته – که ترکیه یک جنگنده روسی را در همان مناطق ساقط کرد – انجام می‌شود.

نیروهای کرد سوریه از آغاز بحران در آن کشور در اوایل سال ۲۰۱۱ تا کنون، بخش‌های وسیعی از مناطق شمال سوریه در نزدیکی مرزهای ترکیه را تصرف کرده‌اند و آنکارا همواره هشدار داده که رود فرات "خط قرمز" آن کشور خواهد بود.

آنکارا نگران است که پیشروی کردهای سوریه به سمت ترکیه و گذر از رود فرات – که در شرق جرابلس جاری است و در چند روز اخیر صحنه تحرکات نظامی ارتش ترکیه بوده است – می‌تواند منجر به تشکیل یک نوار متحد کردی شود.

XS
SM
MD
LG