لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

گفتگوی جو بایدن و رئیس جمهوری اوکراین برای خاتمه تنش ها در اوکراین


تانک های اوکراین در نزدیکی کریمه
تانک های اوکراین در نزدیکی کریمه

جو بایدن و پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین خواستار پایان درگیری ها در شرق اوکراین شدند.

به گفته کاخ سفید، جو بایدن معاون ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا و پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین روز جمعه، ۳۰ مرداد، در یک گفتگوی تلفنی خواستار راه حلی برای پایان دادن به جنگ با جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین شدند. آقای بایدن از رئیس جمهوری اوکراین خواست تا وظیفه خود را برای جلوگیری از تنش ها با روسیه انجام دهد.

بنا به خبرگزاری رویترز، در بیانیه کاخ سفید آمده است که جو بایدن و پترو پوروشنکو از افزایش برخورد های خشونت بار اخیر در شرق اوکراین که ناشی از نقض آتشبس توسط نیروهای روسیه و جدایی طلبان طرفدار روسیه است عمیقا ابراز نگرانی کردند.

آقای بایدن از اوکراین خواست در این برخورد ها خویشتنداری کند. ایالات متحده همچنین در پیامی به روسیه از آن کشور خواسته است از وخامت اوضاع بکاهد.

مقام های اوکراین می گویند جدایی طلبان طرفدار روسیه روز پنجشنبه، ۲۹ مرداد، با بیش از ۳۰۰ آتش توپخانه و ۵۰۰ خمپاره نیروهای اوکراین را هدف قرار دادند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بارها اوکراین را به تحریک ناآرامی ها در منطقه کریمه متهم کرده است. روسیه در تاریخ ۲۶ اسفند سال ۱۹۹۲ کریمه را تسخیر و بخشی از کشور روسیه اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG