لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

ترکیه میزبان جو بایدن، حسین جابری انصاری و مسعود بارزانی


ترکيه اين هفته ميزبان رئيس اقليم کردستان عراق، معاون عربی و آفريقايی وزارت امور خارجه ايران و همچنین معاون رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود.

مسعود بارزانی و کردهای ترکیه

مسعود بارزانی رئيس اقليم خودمختار کردستان عراق، عصر سه شنبه برای ديدار با رئيس جمهوری، نخست وزير و اعضای پارلمان ترکيه، وارد آنکارا شد.

گفته می شود وی برای گفتگو در زمينه شرايط جنگ، و رسيدگی به شرایط و خواست های کردهای ترکيه به این کشور رفته است. احتمال می رود مسعود بارزانی در جریان اين سفر با جو بايدن، معاون رياست جمهوری آمريکا که او نيز به ترکیه می رود، ملاقات کند.

منابع آگاه می گويند در مقطعی که ترکيه سعی دارد از پيشروی کردهای سوريه به طرف مرزهای شمالی این کشور و احتمال تشکيل يک دولت فدرالی در کنار مرزهای خود جلوگيری کند، ديدار مسعود بارزانی از ترکيه بس پر اهميت تلقی می شود.

يکی ديگر از نکاتی که پيش بينی می شود در جريان اين ديدار مورد بحث قرار گيرد، از سر گيری مذاکرات صلح ميان دولت ترکيه و گروه شورشی حزب کارگران کردستان در یا پ.ک.ک خواهد بود.

حسین جابری انصاری و بحران سوریه

همزمان برخی از رسانه های ايرانی، از سفر حسين جابری انصاری معاون عربی و آفريقايی وزارت امور خارجه ايران به ترکيه خبر داده اند.

دو کشور در هفته های اخير شاهد رفت و آمد ديپلمات های مطرح خود برای بررسی مسائل منطقه بودند. گفته می شود، هدف سفر آقای انصاری و هيئت همراه او نيز به همين منظور، به ويژه برای گفت و گو در مورد وضعيت سوريه، است.

تحليلگران اين رفت و آمدها را به ابراز تمايل اخير ترکيه برای همکاری با ايران و روسيه در برخورد با بحران سوريه مرتبط می دانند. سفر این مقام ایرانی به ترکیه در حالی است که ترکیه همچنین می خواهد روابطش را با اسرائیل گرمتر کند.

جو بایدن

همچنین جو بايدن معاون رياست جمهوری آمريکا به ترکیه می رود. کاخ سفيد می گوید سفر آقای بايدن به ترکيه که انتظار می رود، روز چهارشنبه باشد، به منزلۀ تاکید بر تعهد واشنگتن بر همپیمانی با آنکارا خواهد بود.

بنا بر گزارش های تحليلی در این زمینه، جو بايدن مأموريت دشواری در سفر به ترکیه دارد؛ چرا که ايالات متحده در تلاش است با حفظ مناسبات نزديک خود، ترکيه را از اتحاد با روسيه باز دارد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از حضور فتح اﻟله گولن، روحانی ترک ساکن آمریکا که آنکارا وی را به دست داشتن در کودتای اخیر متهم کرده، ناراضی است و درخواست استرداد او را داده است. گولن اتهامات ترکیه را رد می کند.

گفته می شود به نظر ترکيه، حضور و حمايت بارزانی در این کشور به مذاکراتی که قرار است با جو بايدن صورت گيرد، کمک خواهد کرد.

بنالی ييلدريم نخست وزير ترکيه صبح روز سه شنبه، با مقام های بلند پايه نظامی کشور، موسوم به شورای عالی نظامی ترکيه ديدار داشته است. گفته می شود، اين جلسه پيامد تصميم اخير دولت ترکيه برای در پيش گرفتن نقشی فعالتر در پايان دادن به جنگ سوريه و لزوم پاکسازی مرزها از وجود داعش تشکيل شده است.

XS
SM
MD
LG