لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۲

دیدار مقام‌های آمریکا و ترکیه در آنکارا: درخواست استرداد گولن رسما تحویل شد


رجب طیب اردوغان فتح اﻟله گولن را به حمایت از کودتای ۲۵ تیر ماه متهم کرده؛ اتهامی که وی آن را رد کرده است.
رجب طیب اردوغان فتح اﻟله گولن را به حمایت از کودتای ۲۵ تیر ماه متهم کرده؛ اتهامی که وی آن را رد کرده است.

به دنبال دیدار روز سه شنبه مقام‌های قضایی آمریکا و ترکیه و گفت‌وگو درباره درخواست دولت رجب طیب اردوغان برای استرداد فتح اﻟله گولن روحانی ساکن ایالات متحده، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ترکیه این درخواست را بطور رسمی تحویل داده است.

گفت‌وگوی مقام‌های دو کشور در آنکارا، یک روز پیش از سفر جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا به ترکیه صورت می‌گیرد؛ سفری که گفته می‌شود هدف آن رفع نگرانی‌های ترکیه از موضع کاخ سفید در قبال کودتای نافرجام ماه گذشته در آن کشور است.

انتظار می رود آقای بایدن در طول سفر به ترکیه، علاوه بر گفت‌وگو درباره مواضع دو کشور در مورد مسائل مهم دوجانبه و منطقه‌ای، از جمله بحران سوریه، به ادعاهای دولت ترکیه در مورد دست داشتن گولن در کودتای ۲۵ تیر ماه در ترکیه نیز بپردازد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه فتح اﻟله گولن، روحانی ساکن ایالت پنسیلوانیا که زمانی متحد اردوغان بود، را به حمایت از کودتای اخیر متهم می‌کند؛ اتهامی که او رد کرده و می‌گوید هر اقدامی را که دموکراسی در ترکیه را تهدید کند، محکوم می‌کند.

زمانی که اردوغان شهردار استانبول بود، با گولن رابطه خوبی داشت.
زمانی که اردوغان شهردار استانبول بود، با گولن رابطه خوبی داشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مارک تونر سخنگوی وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری عصر سه شنبه، با بیان این که آنکارا تقاضای استرداد گولن را رسما به واشنگتن تحویل داده است، گفت اما این تقاضا ارتباطی به کودتای اخیر در ترکیه ندارد.

مارک تونر در باره دلایل مطرح شده از سوی آنکارا برای استرداد این روحانی ترک پرنفوذ از آمریکا به ترکیه اشاره نکرد، اما گفت فعلا در حال بررسی محتوای این درخواست هستیم.

دولت ترکیه پیشتر چهار پرونده، که در مجموع شامل ۶ هزار و ۳۸۲ صفحه است، را برای ایالات متحده ارسال کرده که مدارکی علیه فتح اﻟله گولن و همچنین درخواست دادگاه‌های استانبول، آنکارا و بورسا، واقع در شمال غرب ترکیه، برای استرداد او را در بر می‌گیرد.

از جزئیات گفت‌گوهای امروز مقام‌های ایالات متحده و ترکیه، هنوز خبری منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG