لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۹

آمریکا خدمات صدور ویزا در ترکیه را «به طور کامل» از سر گرفت


نمایی از سفارت ایالات متحده در آنکارا، پایتخت ترکیه - آرشیو
نمایی از سفارت ایالات متحده در آنکارا، پایتخت ترکیه - آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد نمایندگی های دیپلماتیک آمریکا در آن کشور خدمات صدور ویزا را، که پس از مدتی توقف به طور محدود آغاز شده بود، بطور کامل از سر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت این وزارتخانه «اطمینان دارد که تدابیر امنیتی به اندازه کافی برای از سرگیری کامل خدمات ویزا در ترکیه تقویت شده است.»

با این حال وزارت خارجه ایالات متحده در این بیانیه به باقی ماندن برخی «نگرانی‌های جدی» نیز در این زمینه اشاره کرده است.

همزمان ترکیه نیز اعلام کرد که روند صدور ویزا برای شهروندان آمریکا را آغاز کرده است.

در مهر ماه و به دنبال دستگیری یکی از کارکنان کنسولگری آمریکا در استانبول توسط نیروهای امنیتی ترکیه، سفارت و کنسولگری‌های ایالات متحده خدمات صدور ویزا در آن کشور را به تعلیق در آوردند.

پس از گذشت حدود یک ماه، سفارت ایالات متحده در آنکارا اواسط آبان ماه اعلام کرد که نمایندگی‌های دیپلماتیک آمریکا در ترکیه خدمات صدور ویزا برای متقاضیان را به صورت «محدود» از سر گرفته‌اند.

رابطه واشنگتن و آنکارا در ماه‌های اخیر، به دلیل خودداری آمریکا از استرداد فتح الله گولن به ترکیه و همچنین اختلاف بر سر حمایت واشنگتن از نیروهای کرد سوریه در جنگ با داعش، دچار تنش شده است.

ترکیه فتح الله گولن، روحانی ترک ساکن آمریکا، را پشت کودتای نافرجام سال گذشته می داند و کارمند کنسولگری آمریکا را به اتهام حمایت از او دستگیر کرده است. اقدامی که آمریکا آن را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG