لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

تنش دیپلماتیک؛ ترکیه خواستار بازنگری آمریکا در تعلیق برنامه ویزا شد


سفارت آمریکا در ترکیه که خدمات ویزا در آن تعلیق شده است.
سفارت آمریکا در ترکیه که خدمات ویزا در آن تعلیق شده است.

در ادامه جنگ دیپلماتیک ترکیه و آمریکا، روز دوشنبه دولت اردوغان از واشنگتن خواست در سیاست خود دایر بر تعلیق خدمات روادید غیر مهاجرتی سفارت آمریکا در ترکیه بازنگری کند.

به گزارش اسوشیتدپرس، واشنگتن در واکنش به بازداشت یکی از کارکنان کنسولگری آمریکا در استانبول که شهروند ترکیه است، روز یکشنبه اعلام کرد سفارت آن کشور و کلیه کنسولگری ها در ترکیه خدمات صدور روادید غیر مهاجرتی را به حال تعلیق درآورده اند.

ساعتی بعد از تصمیم آمریکا، ابتدا آنکارا در اقدام مقابله به مثل، اعلام کرد از صدور روادید برای شهروندان آمریکا به مقصد ترکیه خودداری می کند. با این حال، روز دوشنبه وزارت خارجه ترکیه با احضار یک دیپلمات آمریکائی در آن کشور، خواستار بازنگری در تعلیق صدور روادید شد و اقدام سفارت را موجب افزایش غیر ضروری تنش ها خواند.

ترکیه شهروند آن کشور در کنسولگری استانبول را به جاسوسی و حمایت از فتح اله گولن روحانی مخالف اردوغان – که در آمریکا اقامت دارد- متهم کرده است.

سفارت آمریکا اتهام را به کلی بی اساس خوانده و اقدام آنکارا در بازداشت این فرد را محکوم کرده است.

رابطه با آمریکا ترکیه به خاطر آنکه دولت آمریکا از استرداد فتح اله گولن به مقام های ترکیه خودداری می کند و نیز به خاطر حمایت آمریکا از نیروهای کرد سوری که با داعش در نبرد هستند دچار تنش شده است.

با اعلام تعلیق خدمات کنسولی روز یکشنبه تنش ها میان این دو عضو ناتو به اوج تازه ای رسید و ارزش لیره – پول ملی ترکیه – سقوط کرد.شاخص ارزش سهام ترکیه نیز بسیار پائین آمد.

در همین حال عبدالحمید گل وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد چنانچه آمریکا نگران امنیت کارکنان سفارت و کنسولگری های خود در ترکیه است دولت آماده است اقدام های لازم برای رفع نگرانی را به عمل آورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG