لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

استقبال ترکیه برای از سرگیری خدمات ویزای آمریکا در این کشور


آقای ییلدیریم در عین حال گفت این کشور هیچ وعده ای درباره تغییر روند قضایی پیگرد کارکنان محلی سفارت آمریکا نداده است.
آقای ییلدیریم در عین حال گفت این کشور هیچ وعده ای درباره تغییر روند قضایی پیگرد کارکنان محلی سفارت آمریکا نداده است.

چند ساعت بعد از اعلام آغاز خدمات صدور ویزای سفارت آمریکا برای متقاضیان در آنکارا، نخست وزیر ترکیه از این اقدام آمریکا استقبال کرد.

بن علی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه ۱۶ آبان اقدام ایالات متحده برای آغاز روند صدور ویزا برای شهروندان ترکیه را یک تصمیم «مثبت» دانست.

با اینحال، نخست وزیر ترکیه گفت این کشور هیچ وعده ای درباره تغییر روند قضایی پیگرد کارکنان محلی سفارت آمریکا نداده است.

سفارت ایالات متحده در آنکارا روز دوشنبه اعلام کرد نمایندگی‌های دیپلماتیک آمریکا در ترکیه خدمات صدور ویزا برای متقاضیان را به صورت محدود از سر گرفته‌اند.

این تصمیم پیش از سفر قریب الوقوع بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه به واشنگتن و گفت‌وگو با مقام‌های ارشد آمریکا اعلام شده است.

حدود یک ماه پیش و به دنبال دستگیری یکی از کارکنان کنسولگری آمریکا در استانبول توسط نیروهای امنیتی، ایالات متحده خدمات صدور ویزا در ترکیه را تعلیق کرد.

آنکارا در واکنش هشدار داد که دست به اقدام متقابل می‌زند و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه واشنگتن را متهم کرد اتحاد دیرینه دو کشور را به خطر می‌اندازد.

به نوشته رویترز، سفارت آمریکا در آنکارا در ایمیلی که به رؤیت این خبرگزاری رسیده است اعلام کرد که روند بررسی تقاضاهای ویزا را به طور محدود از سر گرفته است.

بنا بر اعلام سفارت ایالات متحده، تعیین وقت برای مصاحبه با متقاضیان روادید آمریکا به صورت محدود انجام می‌شود و از این رو زمان انتظار طولانی‌تر از قبل خواهد بود.

ترکیه کارمند بازداشتی کنسولگری آمریکا را به جاسوسی و حمایت از فتح الله گولن روحانی مخالف رجب طیب اردوغان – که در پنسیلوانیا اقامات دارد – متهم کرده است.

سفارت ایالات متحده در آنکارا این اتهام را بی اساس خوانده و بازداشت کارمند کنسولگری خود در استانبول را محکوم کرده است.

رابطه دو کشور به دلیل خودداری واشنگتن از استرداد گولن به ترکیه و همچنین اختلاف بر سر حمایت آمریکا از نیروهای کرد سوری در جنگ با داعش، دچار تنش شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG