لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۹

آمریکا: این دومین بار است که ترکیه کارمند ما را بازداشت می‌کند


نمایی از سفارت آمریکا در آنکارا پایتخت ترکیه.
نمایی از سفارت آمریکا در آنکارا پایتخت ترکیه.

در حالیکه آمریکا و ترکیه روابط روادید و ویزایی بین هم را قطع کرده اند، سفیر آمریکا در ترکیه می گوید ترکیه برای دومین بار یک کارمند سفارت آمریکا را بازداشت کرد و این از نظر آمریکا پذیرفتنی نیست.

جان باس، سفیر آمریکا در ترکیه گفت: «هفته پیش، برای دومین بار در سال اخیر، یکی از کارمندان محلی نمایندگی سیاسی ما توسط ماموران ترکیه بازداشت شد. علی رغم تلاش بسیار، هنوز موفق نشده ایم دلیل این اقدام را بفهمیم. علاوه بر این، ظاهراً مقام های ترکیه بدون اطلاع دادن به وکیل فرد بازداشت شده، اطلاعات مربوط به جرم نسبت داده شده به او را در اختیار برخی از رسانه ها گذاشته اند.»

بلافاصله پس اعلام سفارت آمریکا در آنکارا در مورد تعلیق صدور روادید های غیر مهاجرتی وزارت خارجه ترکیه نیز عیناً همین کار را در مورد متقاضیان آمریکائی ویزای ورود به ترکیه انجام داد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که به همراه همسرش "امین"، سحرگاه روز سه شنبه هجدهم مهرماه وارد بلگراد پایتخت صربستان شد، روز دوشنبه و هنگام بازدید از اوکراین گفت، از هر دو تعلیق متاسف است، اما ترکیه در این خصوص چاره ای جز مقابله به مثل نداشته است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت: «البته این تصمیم بسیار مایه تاسف است! وقتی وزیر خارجه ما مطلب را به من گفت، تنها به او گفتم که ترکیه بر اساس قانون اداره می شود. از آن مهمتر، ما کشوری بر اساس قوم و قبیله نیستیم. سفیر ترکیه در آمریکا هم باید به سرعت مقابله به مثل می کرد، که عیناً انجام شد.»

در بیانیه سفارت آمریکا در آنکارا تنها به تعهد دولت آقای اردوغان در مورد تامین امنیت آن سفارت و کارکنانش اشاره شده بود، اما حال، سفیر آمریکا در ترکیه به صراحت در مورد دلیل واقعی به تعلیق درآمدن صدور روادید صحبت کرده است.

کارمندان بازداشت شده سفارت آمریکا در ترکیه و همکار او که برای ادای توضیحات احضار شده، فاقد مصونیت دیپلماتیک اند.

هفته گذشته، پلیس ترکیه یکی از کارکنان محلی کنسولگری آمریکا بنام "متین توپوز" را به اتهام ارتباط با رهبران کودتای سال گذشته در آن کشور بازداشت کرد.

دولت ترکیه فتح الله گولن، روحانی مخالف دولت ترکیه را که در آمریکا به سر می برد، مسئول کودتای ناکام در ترکیه می داند. آقای گولن هر نوع ارتباطی در این خصوص را انکار می کند.

اعتراض نخست وزیر ترکیه

بن‌علی ییلدیریم با انتقاد از تصمیم دولت آمریکا دایر بر تعلیق صدور روادید برای غیر مهاجران از سفارت و کنسولگری های آن کشور در ترکیه می گوید چنین تصمیمی به معنی مجازات شهروندان دو کشور آمریکا و ترکیه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز نخست وزیر ترکیه در سخنان روز سه شنبه خواهان حل هر چه سریع تر این مساله شد و گفت تصمیم واشنگتن از روی احساسات بوده و علیه متحد خود، ترکیه واکنش بیش از اندازه نشان داده است.

تصمیم سفارت آمریکا در تعلیق صدور روادید به غیر مهاجران در ترکیه موجب شد روز دو شنبه ارزش لیره ترک – پول ملی ترکیه - بشدت پائین بیاید و شاخص های بورس این کشور نیز با افت شدید قیمت رو به رو شوند.

ترکیه از واشنگتن به خاطر حمایت از نیروهای کرد سوریه در نبرد با داعش ناخشنود است و از اینکه واشنگتن حاضر به استرداد فتح اله گولن، روحانی شهروند ترکیه و مقیم آمریکا حاضر نیست انتقاد دارد.

واشنگتن پایان تعلیق صدور روادید را به اقدام آنکارا در حفاظت جدی از سفارتخانه و کنسولگری های آمریکا در ترکیه و نیز حفاظت کارکنان آنها موکول کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG