لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۸

مذاکرات وزیران خارجه آمریکا و ترکیه درباره تأمین امنیت «منبج» در سوریه


دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه در واشنگتن - ۱۴ خرداد ۱۳۹۷
دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه در واشنگتن - ۱۴ خرداد ۱۳۹۷

تاييد نقشه راه برای استقرار امنیت و ثبات در شهر منبج در شمال سوریه، نتیجه گفت‌وگوهای روز دوشنبه مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با همتای ترک خود مولود چاووش اغلو در واشنگتن بود.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت، دو طرف همچنین بر ادامه مبارزه با همه اشکال تروریسم تاکید کردند.

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که ترکیه می‌خواهد آمریکا له حمایت خود از گروه کردی «یگان‌های مدافع خلق،» که آنکارا آنها را گروه تروریستی می‌داند، پایان دهد.

این اولین دیدار وزیران خارجه دو کشور پس از آن است که ترکیه، از اعضای ناتو، اعلام کرد سفیر خود را از آمریکا فرا می‌خواند. آنکارا دو هفته پیش و با انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به اورشلیم، سفیر خود را از واشنگتن فراخواند.

ترکیه پیشتر عملیات موسوم به «شاخه زیتون» را علیه «یگان‌های مدافع خلق»، گروه کرد سوری که آنکارا آنها را «تروریست» می‌خواند، از ۱۹ ژانویه در منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه آغاز کرده بود.

ترکیه، عضو ناتو و همپیمان آمریکا در منطقه، می‌گوید این گروه با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) – که آنکارا و واشنگتن آن را تروریست می‌دانند – در ارتباط بوده و تهدیدی علیه امنیت ترکیه است.

یگان‌های مدافع خلق در چارچوب ائتلافی از کردها و عرب‌های سوریه به نام «نیروهای دموکراتیک سوریه» در چند سال اخیر با گروه داعش در حال جنگ بوده‌اند و از حمایت آمریکا برخوردار هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG