لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

نشست آنکارا با تاکید بر تسریع حل بحران سوریه برگزار شد


رهبران ایران، روسیه و ترکیه روز چهارشنبه برای بررسی راه حل های پایان دادن به بحران سوریه در نشستی سه جانبه در آنکارا شرکت کردند.

این دومین نشست حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان برای بررسی شرایط سوریه بود. نشست اول این سه، ماه نوامبر گذشته در سوچی واقع در روسیه برگزار شد.

به گزارش رویترز، این سه رهبر، اعلام کردند که مصمم هستند تلاش ها برای آرام شدن وضعیت در سوریه را تسریع بخشند.

بنابر همین گزارش، رئیس جمهوری ایران گفته است که تهران اعتقاد دارد بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و حفظ استقلال سوریه اولویت تهران است و کنترل شهر کردنشین عفرین نیز باید به سوریه واگذار شود. شهر عفرین در یورش نیروهای ترکیه به تصرف نیروهای ترک و متحدین سوری اش در آمد.

اما رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته است که تمامیت ارضی سوریه به فاصله گرفتن همه «سازمان های تروریستی» از سوریه وابسته است. ترکیه گروه های کرد شمال سوریه را تروریستی می داند. اردوغان همچنین گفت امید برای موفقیت در سوریه رو به افزایش است. آقای اردوغان این سخنان را در یک کنفرانس خبری مشترک با حضور حسن روحانی و ولادیمیر پوتین بیان کرد.

ایران و روسیه از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حمایت می کنند در حالی که ترکیه از مخالفان او حمایت می کنند.

آمریکا می گوید که ایران نقش مخربی را در سوریه بازی می کند و ترکیه نیز نباید بحران سوریه را پیچیده تر از گذشته کند. در همین حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در سخنانی گفت که به زودی در مورد ادامه حضور نیروهای آمریکایی در سوریه تصمیم گیری خواهد کرد.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز پیشتر در جریان حمله ارتش سوریه به غوطه شرقی از نقش ایران و روسیه به شدت انتقاد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG