لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۲

کاخ سفید: آمریکا تا شکست کامل داعش در سوریه خواهد ماند


کاخ سفید می گوید خروج نیروهای آمریکا از سوریه و انتقال قدرت به نیروهای محلی تنها زمانی رخ خواهد داد که سوریه دیگر با خطر داعش روبرو نباشد و از این رو هیچ تاریخی برای آن تعیین نشده است.

حدود دو هزار نیروی نظامی آمریکا در سوریه در نزدیکی شهر شمالی منبج مستقر هستند. شبه نظامیان محلی، اکثرا شبه نظامیان کرد، با حمایت آمریکا منبج را از سلطه داعش آزاد کردند.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید می گوید: «ما می خواهیم بر انتقال قدرت به نیروهای محلی تمرکز کنیم و از این رو، باید مطمئن شویم که سوریه با خطر خیزش مجدد داعش روبرو نشود و پیشرفت هایی که در جنگ با داعش به دست آمده است از بین نرود. این پیروزی ها با رهبری پرزیدنت ترامپ موجب تغییر در اوضاع شده است و ما در حال ارزیابی این اوضاع هستیم.»


فرماندهان نظامی نیز معتقدند که نباید از سوریه خارج شد. محمد ابو عادل، عضو شورای نظامی منبج می گوید: «ما منطقه منبج را آزاد کردیم و با متحدانمان در مناطق آزاد شده مستقر هستیم. برخی در وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون هم گفته اند که شماری از نیروهای آمریکایی در منبج باقی می مانند.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیروهای نظامی آمریکا، در حال استقرار پایگاهی در یک کیلومتری منطقه ای هستند که نیروهای مورد حمایت آمریکا و نیروهای مورد حمایت ترکیه را از هم جدا می کند. ائتلاف علیه داعش به رهبری آمریکا پیشتر گفته بود هیچ پایگاه آمریکایی در سوریه مستقر نشده است.

در همین حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که هفته قبل از شکست شبه نظامیان کرد سوری در شهر عفرین خبر داده بود می گوید ارتش کشورش برای پاکسازی شبه نظامیان کرد در منبج آماده است.

برخی از تحلیلگران نظیر ایمی آستین هولمز از ویلسون سنتر به الحره گفته اند داعش مناطقی را در سوریه از دست داده است اما از سوریه خارج نشده است: «مشاوران پرزیدنت ترامپ واقعا تلاش کرده اند او را متقاعد کنند خروج ناگهانی از سوریه در راستای منافع آمریکا نیست زیرا تنها روسیه و ایران را جسورتر می کند، که به حمایت از رژیم اسد ادامه دهند. همچنین ترکیه را جسورتر می کند که به دخالت در عفرین ادامه دهد و به سمت تل رفعت و مناطق شرقی سوریه حرکت کند.»

حمایت آمریکا از شبه نظامیان کرد سوری در جنگ علیه با داعش در سوریه و عراق موجب بروز تنش بین واشنگتن و ترکیه، متحد ناتو شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


XS
SM
MD
LG