لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

پرزیدنت ترامپ: هرگز نگفتم حمله به سوریه چه موقعی انجام خواهد شد


پرزیدنت ترامپ ساعتی پیش در توئیتی نوشت هرگز نگفته است حمله به سوریه چه موقع انجام خواهد شد. می تواند خیلی زود باشدیا اصلا چندان هم زود نباشد. به هر حال ایالات متحده، در دولت من، کار فوق العاده ای در پاک کردن منطقه از داعش انجام داده است.

کاخ سفید پیشتر گفته بود، آمریکا و متحدانش در حال بررسی تمامی گزینه ها در واکنش به حمله شیمیایی اخیر رژیم سوریه به شهر دوما هستند. گزارش زلتیکا هوک خبرنگار صدای آمریکا حاوی جزییات بیشتری است.

پرزیدنت ترامپ با مشاهده تصاویر کودکانی که قربانی حمله شیمیایی اخیر رژیم بشار اسد شده اند، خشمگینانه واکنش نشان داد. او بشار اسد را حیوانی خواند که مردم را با گاز می کشد و با روسیه که حامی اسد است در گیر جنگ لفظی شد.

توییت دیروز پرزیدنت ترامپ که موشک ها می آیند، به نگرانی از رویارویی نظامی بین آمریکا و روسیه دامن زده است.

جرالد فایرستین، سفیر پیشین آمریکا در یمن، به صدای آمریکا گفت، احتمال تنش های بیشتر در سوریه وجود دارد: «تنش بین اسرائیل و ایران در داخل سوریه. احتمال رویارویی بین آمریکا و روسیه در داخل سوریه ، ناشی از تحولات اخیر. افزایش تهدیدهای ایران و حزب الله در داخل سوریه و توانایی آن ها برای رویارویی احتمالی با اسرائیل و همچنین اردن. و البته، تنش بین ترکیه و کردها که منافع آمریکا را نیز تهدید می کند.»

کاخ سفید گفت هیچ زمانبندی خاصی برای حمله موشکی به سوریه تعیین نشده است: «مسلما، حمله موشکی به سوریه، تنها یکی از گزینه هاست که پرزیدنت ترامپ ممکن است به آن متوسل شود و یا نشود.»

سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت پرزیدنت ترامپ روسیه را برای ادامه حملات موشکی رژیم اسد مسئول می داند: «روسیه برای متوقف ساختن استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه کوتاهی کرد و با وتوی شش قطعنامه مختلف سازمان ملل متحد، به حمایت از اسد، برخاست.»

روسیه و سوریه، هر دو حمله شیمیایی اخیر به شهر دوما را انکار کرده اند. جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا گفت آمریکا و متحدانش در حال بررسی شواهد هستند، اما ارتش آمریکا آماده حمله است: «ما آماده ایم در صورت لزوم که پرزیدنت ترامپ تصمیم بگیرد، زمینه ها را برای اقدام نظامی فراهم کنیم.»

یک تحلیلگر روس گفت مسکو قطعا به حمله نظامی آمریکا به سوریه واکنش نشان خواهد داد.

پرزیدنت ترامپ یک سال قبل، در واکنش به حمله شیمایی دولت سوریه به منطقه ای در شمال آن کشور، دستور حمله نظامی به یک پایگاه هوایی دولت سوریه را صادر کرد. تحلیلگران می گویند اما اوضاع کنونی در سوریه متشنج تر و پیچیده تر است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG