لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

وزارت خارجه آمریکا: در حال گفتگو برای فروش موشک‌های پاتریوت به ترکیه هستیم


تینا کایدانو سرپرست اداره امور سیاسی-نظامی وزات خارجه ایالات متحده - آرشیو
تینا کایدانو سرپرست اداره امور سیاسی-نظامی وزات خارجه ایالات متحده - آرشیو

یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد واشنگتن در حال گفت‌وگو برای فروش احتمالی سامانه دفاع موشکی پاتریوت، به عنوان جایگزینی برای سامانه روسی اس-۴۰۰، به ترکیه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تینا کایدانو سرپرست اداره امور سیاسی-نظامی وزات خارجه ایالات متحده به خبرنگاران گفت، یک هیات دولتی آمریکا به همین منظور با مقام‌های ترکیه مذاکره کرده است.

وی در توضیح گفت، هیاتی از مقام‌های دولت آمریکا به نمایشگاه صنعت هوایی «فارن بورو» در بریتانیا رفته و با امید به ارتقای تجارت آمریکا در حوزه دفاعی با متحدان واشنگتن به گفت‌وگو پرداخته است.

به گفته خانم کایدانو، وزارت خارجه آمریکا با ترکیه در حال گفت‌وگو است و «ما تلاش می کنیم این درک را به ترک‌ها بدهیم که ما چه کاری می‌توانیم در ارتباط با (تحویل سامانه دفاع موشکی) پاتریوت انجام دهیم.»

با این حال، این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا مشخص نکرد آیا این ملاقات در محل برگزاری نمایشگاه هوایی «فارن بورو» صورت گرفته یا در مکان دیگری همزمان با برگزاری نمایشگاه در حومه لندن.

به گفته یکی از مدیران وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، نیز که در نمایشگاه حضور دارد، ترکیه به خرید سامانه موشکی پاتریوت تمایل داشته است، و آمریکا مدتی است در تلاش است که امکان تحقق آن را فراهم کند.

ترکیه که یکی از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است پیشتر اعلام کرده که قصد دارد از روسیه سامانه پیشرفته دفاع موشکی اس-۴۰۰ بخرد؛ تصمیمی که با انتقاد سایر اعضای ناتو مواجه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG