لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

آمریکا می کوشد حرکت ترکیه به سوی ایران و روسیه را متوقف کند


روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: پنج ماه پیش پرزیدنت ترامپ رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، را به عنوان یک دوست مورد ستایش قرار داد و گفت دو متحد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی هرگز چنین به هم نزدیک نبوده اند.

اما خوش بینی پرزیدنت ترامپ یک واقعیت پیچیده تر را آشکار نمی کرد: ترکیه به یکی از آزار دهنده ترین روابط بین المللی دولت ترامپ بدل شده است. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، هفته پیش اذعان کرد که دو کشور در «نقطه بحران» قرار دارند و راه روشنی برای غلبه بر اختلافاتشان دیده نمی شود.

دولت ترامپ برای ترمیم این روابط و بیرون کشیدن ترکیه از اتحاد فزاینده اش با روسیه و ایران کارزار تازه ای را آغاز کرده است. در این چارچوب، مقام های ارشد دولت آمریکا از جمله رکس تیلرسون، ژنرال مک مستر مشاور امنیت ملی، و جیم متیس وزیر دفاع در روزهای اخیر مذاکرات فشرده ای با رهبران ترکیه داشته اند تا اردوغان را مجاب کنند از روابط خود با مسکو و تهران گامی عقب برود.

یک مقام ارشد دولت ترامپ می گوید: «روس ها با آن ها بازی می کنند. صف بندی ترکیه با روسیه و ایران بر ضد منافع ترکیه است.»

آمریکا در حالی که تلاش ها برای بیرون راندن ایران و متحدانش از سوریه را شدت داده است، می خواهد ترکیه را در کنار خود داشته باشد. واشنگتن نگران است که روسیه با فروش دفاع ضد موشکی به ترکیه در شکاف انداختن میان ناتو به پیشرفت هایی دست یافته است.

مقام های ترکیه از اظهار نظر در این باره خودداری می کنند ولی آمریکا و ترکیه موافقت کرده اند برای بررسی امکان رفع اختلافات شان کارگروهی جدید تشکیل بدهند.

یک مقام دولت ترکیه می گوید: «ما ترجیح می دهیم در مورد چنین مسائلی به طور مستقیم با همتایان آمریکایی مان صحبت کنیم.»

آمریکا می کوشد بر سر مساله جنگجویان کرد در سوریه که موضوعی غیرقابل حل بین آمریکا و ترکیه به نظر می رسد راه حلی پیدا کند.

آمریکا پیشنهاد ایجاد پاسگاه های نظامی مشترکی با ترکیه در سوریه داده است تا اطمینان حاصل کند جنگجویان کرد در شمال سوریه به ترکیه در همسایگی حمله نخواهند کرد. واشنگتن همچنین در صدد کاستن از قدرت جنگجویان کردی است که با تامین، تسلیح و تعلیم نظامی شان به آن ها قدرت بخشیده بود.

آنکارا به حمایت واشنگتن از «یگان های مدافع خلق» در سوریه به چشم خیانت به ترکیه نگاه می کند. این یگان ها هسته اصلی ائتلاف نظامی ضد بشار اسد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» را تشکیل می دهند.

آمریکا اکنون از ترکیه خواسته است رهبران کردی را معرفی کند که حاضر است از آن ها حمایت کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG