لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

آمریکا درباره خرید موشک اس-۴۰۰ از روسیه به ترکیه هشدار داد


یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا به ترکیه هشدار داد که چنانچه آنکارا بر خرید موشک دفاعی اس-۴۰۰ از روسیه پافشاری کند، فروش جنگنده بمب افکن های اف-۳۵ ساخت شرکت آمریکائی لاکهیدمارتین به آن کشور در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری رویترز این سخنان «وس میچل» قائم مقام مدیر کل وزارت خارجه در امور اروپا و اوراسیا را نقل کرد که گفته است اگر ترکیه سامانه دفاع موشکی از روسیه خریداری کند به موجب لایحه کنگره که پرزیدنت ترامپ که در تابستان سال ۲۰۱۷ امضا کرد، در معرض تحریمهای آمریکا قرار خواهد گرفت.

تحریمهائی که در راستای قانون «کاتسا» (CAATSA) اعمال خواهد شد، هر کشوری را که از صنایع دفاعی روسیه سلاح خریداری کند، در برخواهد گرفت.

وس میچل روز سه شنبه به کمیته فرعی روابط خارجی سنای ایالات متحده گفت آمریکا به روشنی این سیاست خود را اعلام کرده است که خرید اس-۴۰۰ به ناگزیر بر رابطه همکاری نظامی و صنعتی ترکیه با آمریکا و از جمله فروش جنگنده بمب افکنهای اف -۳۵ تاثیر گذار خواهد بود.

مناسبات واشنگتن –آنکارا در ماههای اخیر به دلیل اختلافها در مورد سوریه، زندانی شدن اندرو برانسون کشیش آمریکائی در ترکیه به اتهام تروریسم و خودداری آمریکا از تحویل فتح الله گولن روحانی ترک مخالف اردوغان که در آمریکا اقامت دارد، تنش آلود شده است.

وس میچل می گوید علاوه بر کشیش برانسون، بیش از ده تن دیگر از آمریکائی هایی که تابعیت دوگانه دارند، در ترکیه زندانی شده اند.

میچل اما در عین حال همکاری ترکیه به عنوان عضو ناتو در سرکوب داعش را مورد ستایش قرار داد و گفت واشنگتن و آنکارا رابطه همکاری دو جانبه مبادله اطلاعاتی دارند.

پرزیدنت ترامپ نیز پیروزی اردوغان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری را به وی تبریک گفته و در تماس تلفنی، دو رهبر بر برداشتن گامهائی در مسیر بهبود روابط تاکید کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG