لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

در نشست خبری اردوغان و پوتین اعلام شد: مذاکرات نهایی «اس-۴۰۰» آغاز می‌شود


دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه (راست) و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در آنکارا - ۲۰ آذر ۱۳۹۶
دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه (راست) و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در آنکارا - ۲۰ آذر ۱۳۹۶

رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه و پس از دیدار با همتای روس خود گفت، مقام‌های ترکیه و روسیه به منظور نهایی کردن قرارداد خرید سامانه دفاع موشکی روسی «اس-۴۰۰» ظرف چند هفته آینده با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان در نشست خبری مشترک در آنکارا با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد، «دوستان ما در هفته‌های آتی برای نهایی کردن موضوع اس-۴۰۰ گرد هم خواهند آمد.»

ترکیه، عضو ناتو و از همپیمانان آمریکا در منطقه، بیش از یک سال است که برای خرید این سامانه پیشرفته موشکی در حال گفت‌وگو با مسکو است؛ تصمیمی که نارضایتی واشنگتن و کشورهای عضو ناتو را به دنبال داشته است.

آنکارا انتظار دارد با نهایی شدن این توافق، بتواند در سال ۲۰۱۹ این سامانه را از روسیه تحویل بگیرد. ناتو می‌گوید این موشک ها قابلیت تطبیق و هماهنگی با سامانه‌های دفاع موشکی به کار گرفته شده در این اتحادیه نظامی را ندارد.

رئیس جمهوری ترکیه در نشست خبری امروز با همتای روس خود همچنین گفت که دو کشور در برابر تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، موضعی یکسان دارند.

ترکیه، پس از آمریکا، دومین ارتش بزرگ عضو ناتو است، که روابطش با برخی کشورهای غربی عضو آن پیمان نظامی در طول چند ماه اخیر و به دنبال کودتای نافرجام اواخر تیر ماه ۱۳۹۵، رو به تیرگی و سردی گذاشته است.

ولادیمیر پوتین، که کشورش در چند سال اخیر تحرکات زیادی در خاور میانه داشته و قصد گسترش نفوذ روسیه در آن منطقه را دارد، روز دوشنبه از قاهره و توافق برای ساخت یک نیروگاه هسته‌ای در مصر، راهی ترکیه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG