لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

ترکیه قرارداد خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه را امضا کرد؛ نارضایتی ناتو


ترکیه از مدتها پیش به دنبال خرید سیستم دفاع موشکی اس ۴۰۰ بود.
ترکیه از مدتها پیش به دنبال خرید سیستم دفاع موشکی اس ۴۰۰ بود.

رسانه های ترکیه از امضای قرارداد خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ روسیه توسط ترکیه خبر دادند. قرار است این سامانه موشکی سال ۲۰۲۰ به ترکیه تحویل داده شود.

ترکیه، عضو ناتو و از همپیمانان آمریکا در منطقه، بیش از یک سال است که برای خرید این سامانه پیشرفته موشکی در حال گفت‌وگو با مسکو است؛ تصمیمی که نارضایتی واشنگتن و کشورهای عضو ناتو را به دنبال داشته است.

آنکارا انتظار داشت با نهایی شدن این توافق، بتواند در سال ۲۰۱۹ این سامانه را از روسیه تحویل بگیرد. ناتو می‌گوید این موشک ها قابلیت تطبیق و هماهنگی با سامانه‌های دفاع موشکی به کار گرفته شده در این اتحادیه نظامی را ندارد.

رسانه های ترکیه اطلاعیه معاونت صنایع دفاعی ترکیه خبر داده این قرارداد برای ترکیه ۲.۵ میلیارد دلار هزینه داشته است.

با خرید این سامانه های موشکی پیشرفته، ترکیه نخستین کشور عضو سازمان ناتو است که به این سامانه موشکی پیشرفته دست پیدا می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان در دیدار اخیرش با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در انکارا اعلام کرده بود، «دوستان ما در هفته‌های آتی برای نهایی کردن موضوع اس-۴۰۰ گرد هم خواهند آمد.»

ترکیه، پس از آمریکا، دومین ارتش بزرگ عضو ناتو است، که روابطش با برخی کشورهای غربی عضو آن پیمان نظامی در طول چند ماه اخیر و به دنبال کودتای نافرجام اواخر تیر ماه ۱۳۹۵، رو به تیرگی و سردی گذاشته است.

ولادیمیر پوتین، که کشورش در چند سال اخیر تحرکات زیادی در خاور میانه داشته و قصد گسترش نفوذ روسیه در آن منطقه را دارد، روز دوشنبه از قاهره و توافق برای ساخت یک نیروگاه هسته‌ای در مصر، راهی ترکیه شده است.

سامانه اس ۴۰۰ با پوشش راداری گسترده و توان شلیک همزمان ۸۰ موشک، توانایی نابودی اهداف بین پنج تا ۶۰ کیلومتر را تا ارتفاع ۲۷ کیلومتری را دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG