لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۲

آیا زن قاچاقچی پول به حماس به خاطر توافقات برای آزادی کشیش آمریکایی آزاد شد؟


«اِبرو اوزکان» توسط اسرائیل به اتهام قاچاق پول به حماس بازداشت شده بود.
«اِبرو اوزکان» توسط اسرائیل به اتهام قاچاق پول به حماس بازداشت شده بود.

روزنامه تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: اسرائیل یک شهروند ترکیه را که برای قاچاق پول به حماس در بازداشت بود در بخشی از یک توافق میان واشنگتن و استانبول برای آزادی کشیش آمریکایی محبوس در ترکیه آزاد کرد.

بنا بر گزارش ها، پرزیدنت ترامپ از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، خواسته بود «اِبرو اوزکان» را در قالب توافقی با ترکیه برای آزادی «اندرو برانسون» به ترکیه تحویل دهد.

رسانه های عبری زبان در روز جمعه گزارش دادند، مقام های اسرائیل تأیید کردند که ترامپ در تماسی تلفنی با نتانیاهو خواستار آزادی اوزکان شده بود.

بنا بر گزارش های رسانه ای، توافق بر سر آزادی متقابل اوزکان و برانسون شخصا توسط پرزیدنت ترامپ با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، انجام گرفته بود.

با این وجود، دادگاه ترکیه روز چهارشنبه به جای آزادی برانسون رای به انتقال او به حصر خانگی داد. پرزیدنت ترامپ روز پنج شنبه در تماسی تلفنی با اردوغان که «غضب آلود» توصیف شده متحد آمریکا در ناتو را به اعمال تحریم هایی تهدید کرد.

ظاهرا ترامپ ۱۴ ژوییه در تماس تلفنی از اسکاتلند با نتانیاهو درباره «مسائل امنیتی و دیپلماتیک منطقه ای، در راس آن ها سوریه و ایران» و مساله آزادی اوزکان گفتگو کرده بود.

اِبرو اوزکان ماه پیش در جریان انتقال پول به عوامل عملیاتی حماس دستگیر شده بود. او ۱۵ ژوییه آزاد و به ترکیه بازگشت.

اندرو برانسون کشیش «کلیسای رستاخیز ازمیر»، یک کلیسای کوچک پروتستان، است و ۲۳ سال در ترکیه زندگی کرده است. او در پی کودتای نافرجام ژوییه ۲۰۱۶ توسط نیروهای ترکیه بازداشت شد. برانسون متهم است برای ایجاد اختلاف در ترکیه کردها را به پذیرش مسیحیت تشویق می کرده است.

دادگاه در ۱۸ ژوییه درخواست آزادی برانسون را نپذیرفت، تاریخ جلسه بعدی را ماه اکتبر اعلام کرد و دستور داد برانسون از زندان به حصر خانگی منتقل شود.

روز پنج شنبه، پرزیدنت ترامپ و مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، ترکیه را تهدید کردند که اگر کشیش برانسون را آزاد نکند، مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG