لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

مذاکرات هیئت دولتی ترکیه با مقام های آمریکا در واشنگتن برگزار شد


هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو
هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزارت خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه سفر قریب الوقوع یک هیئت دولتی ترکیه به واشنگتن جهت گفت‌وگو بر سر برخی اختلاف‌های اخیر بین دو کشور را تایید کرد.

مقام‌های ترکیه روز گذشته از سفر هیئتی از جانب دولت رجب طیب اردوغان به آمریکا برای گفت‌وگو در مورد پرونده کشیش آمریکایی زندانی در آن کشور خبر داده بودند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که در نشست خبری عصر سه‌شنبه خود از این موضوع اظهار بی اطلاعی کرده بود، امروز آن را تایید کرد و این مذاکرات امروز انجام خواهد شد.

هدر ناوئرت با تایید این که «یک هیئت ترک امروز با مقام‌های وزارت خارجه گفت‌وگو می‌کند،» گفت جان سولیوان معاون وزیر خارجه سرپرست طرف آمریکایی خواهد بود.

رسانه‌های ترکیه نیز روز گذشته گفته بودند هیئت آنکارا به سرپرستی معاون وزیر خارجه ترکیه راهی آمریکا می‌شود.

خانم ناوئرت عصر چهارشنبه در یک بیانیه کوتاه از انجام مذاکرات در محل وزارت خارجه خبر داد و تنها گفت دو طرف درباره مسائل مختلفی، از جمله کشیش برانسون، گفتگو کردند.

روابط ایالات متحده و ترکیه – دو متحد عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) – در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی از مسائل عمده دچار تنش شده است.

علاوه بر حمایت آمریکا از کردهای سوریه علیه داعش و عدم استرداد فتح‌الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا، پرونده یک کشیش آمریکایی هم عامل دیگر اختلاف شده است.

اندرو برانسون، کشیش ۵۰ ساله آمریکایی که بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند، در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ در ترکیه بازداشت شد.

وی در صورت محکومیت می‌تواند با حکم حداکثر ۳۵ سال زندان روبرو شود.

پرزیدنت ترامپ پیشتر هشدار داده بود اگر برانسون آزاد نشود، آمریکا تحریم‌های بزرگی را علیه آنکارا اعمال می‌کند؛ هشداری که با تحریم دو عضو دولت ترکیه عملی شد.

هیات اعزامی آنکارا قرار است با مقام‌های وزارت خزانه داری (دارایی) آمریکا نیز دیدار کنند، که انتظار می‌رود هدف آن، گفتگو درباره تحریم وزیران دادگستری و کشور ترکیه باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG