لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

ترکیه می گوید به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران خود را متعهد نمی داند


فرمان اجرایی روز دوشنبه ریاست جمهوری آمریکا درباره بازگشت تحریم های هسته ای علیه ایران، واشنگتن و آنکارا را در معرض یک برخورد دیگر قرار داده است.

ترکیه تاکید دارد که لغو یکجانبه برجام از سوی آمریکا از نظر آنکارا لازم الاجرا نیست و با در نظر گرفتن اختلاف موجود میان آنکارا و واشنگتن در باره مسائل دیگر، تحریم ها، تنش میان دو عضو ناتو را افزایش داده است.

یک مقام بلندپایه دولت ترامپ می گوید دولت در صدد اجرا و پیشبرد تحریم ها است. این یک آزمون بزرگ برای شرکت ها، بانک ها و دولت ها است.آیا آنها خواستار معامله با ما هستند یانه؟ آمریکا درباره تحریم ها جدی است و رئیس جمهوری دستور اجرای آنها را به دولت داده است.

از روز سه شنبه موج نخست تحریم ها علیه ایران آغاز شد.در این مرحله نهادهای مالی، و فروش هواپیماهای مسافری به ایران هدف قرار می گیرند. در ماه نوامبر، صادرات نفت ایران هدف تحریم ها خواهد بود.

مولود چاوش اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه هر نوع همکاری با آمریکا درباره تحریم ها علیه ایران را مردود دانسته است و می گوید آنکارا خود را تنها به تحریم های بین المللی متعهد می داند.

ترکیه به شدت به خرید نفت از ایران نیاز دارد و در ۶ ماهه نخست سال جاری روزانه ۱۷۶ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است. این رقم برابر ۴۹ درصد کل واردات نفت ترکیه است.

اختلاف های آمریکا و ترکیه در ماه های اخیر بالا گرفته است تا آنجا که دولت ترامپ در ارتباط با زندانی شدن یک کشیش آمریکایی در ترکیه، دو وزیر کابینه اردوغان را تحریم کرد و ترکیه نیز در اقدامی تلافی جویانه دو وزیر دولت ترامپ را در معرض تحریم قرار داده است.

علاوه بر این، در اوایل سال جاری یک دادگاه در نیویورک، «هالک بانک»، بانک متعلق به دولت ترکیه را به خاطر زیر پا نهادن تحریم های ایران در گذشته محکوم کرد و وزارت خزانه دار ی آمریکا در نظر دارد یک جریمه سنگین چند میلیارد دلاری را علیه آن وضع کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG