لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۹

افشای مالیات سال ۲۰۰۵ ترامپ؛ ۱۵۰ میلیون درآمد، ۳۸ میلیون مالیات پرداخت


بعد از اینکه یک خبرنگار بخشی از مالیات پرزیدنت ترامپ را علنی کرد، کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که دونالد ترامپ در سال ۲۰۰۵ بیش از ۱۵۰ میلیون دلار درآمد داشته و ۳۸ میلیون دلار مالیات پرداخته است.

سه شنبه ۲۴ اسفند، «ریچل مدو»، مجری شبانگاهی شبکه سراسری ام‌اس‌ان‌بی‌سی اعلام کرد که خبرنگاری به دو صفحه از اوراق مالیاتی رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۵ دست یافته است. او گفت دو صفحه از اوراق مالیاتی سال ۲۰۰۵ ترامپ را «دیوید کی جانسون»، روزنامه نگار آمریکایی که سابقه بردن جایزه پولیتزر را دارد، به دست آورده است. آقای جانستن در این برنامه به مدو گفت این دو صفحه را در صندوق پستی اش یافته و نمی داند چه کسی و چرا آن را برای وی فرستاده است.

خبرنگار کاخ سفید آسوشیتدپرس این احتمال را می دهد که این دوبرگه از میان سالهای اظهارنامه های مالیاتی آقای ترامپ، توسط خود رئیس جمهوری درز کرده باشد.

اهمیت درز سوابق مالیاتی آقای ترامپ به این دلیل است که پیش از رسیدن به مقام ریاست جمهوری، یک میلیاردر صاحب املاک در سراسر آمریکا و جهان بوده، بر خلاف عرف رایج نامزدان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از انتشار اظهار نامه های مالیاتی خودداری کرده بود.

آقای ترامپ در واکنش به انتقادات رقیب خود، گفته بود، چون اداره مالیات سرگرم بررسی حساب های اوست، نمی تواند آن را علنی کند.

واکنش کاخ سفید

کاخ سفید سه شنبه شب در بیانیه ای اصالت دو برگه مالیاتی منتسب به آقای ترامپ را تایید کرد اما انتشار آن را کاری غیرقانونی توصیف کرد.

بیانیه کاخ سفید برنامه تلویزیونی خانم مدو را متهم کرده که به امید افزایش بیننده برنامه اش، با نقض قانون، دو صفحه از اوراق مالیاتی ده سال پیش آقای ترامپ را منتشر کرده است.

انتشار این اوراق، پرسش هایی مانند منبع و زمان انتشار آن را مطرح می کند.

جیل کلوین خبرنگار آسوشیتدپرس در کاخ سفید به بخشی از این پرسش ها اشاره کرده است.

او گفت: «از پرسشهایی که از این پس مطرح می شود، منبع درز این اطلاعات کیست؟، چه افرادی و چه تعداد نسخه از این اظهارنامه ها وجود دارد؟ آیا اظهارنامه سالهای دیگر، یکباره آشکار خواهد شد؟ هم اکنون ما پاسخ این پرسشها را نداریم.»

وی افزود: آقای جانستن روزنامه نگاری که اوراق را علنی کرده، این احتمال را می دهد که خود آقای ترامپ به هر دلیلی این اوراق را منتشر کرده باشد. از سوی دیگر، دولت پرزیدنت ترامپ واکنش شدید اللحنی حتی پیش از انتشار آن داشت که مدعی شده بود انتشار اوراق اقدامی غیر قانونی است و اینکه خبرنگاران متقلب و بی آبرو را تحت پیگرد قرار خواهد داد.»

پرزیدنت ترامپ در واکنش به اقدام این خبرنگار در توئیتی نوشت، آیا کسی واقعا این مساله را باور دارد که خبرنگاری که تاکنون فردی اسمش را نشنیده، این اوراق را در صندوق نامه هایش بیابد. شبکه ان.بی.سی. اخبار دروغین.

دونالد ترامپ جونیور، فرزند ارشد، رئیس جمهوری که به مدیریت شرکتهای پدرش مشغول است، نیز در توئیتی طعنه آمیز نوشت: سپاس از ریچل مدو، بابت اثبات موفقیت دونالد ترامپ برای هواداران متنفر از رئیس جمهوری. او حدود ۴۰ میلیون دلار مالیات داده است.

آقای ترامپ، در طول دوره تبلیغات انتخاباتی بارها به استناد به اینکه اداره مالیات فدرال در حال حسابرسی از اوست، اظهار نامه های مالیاتی خود را منتشر نکرده بود، اما اداره مالیات فدرال اعلام کرده بود که وی می تواند در طی این حسابرسی آنها را منتشر کند.

اظهارنامه های مالیاتی شامل، اطلاعاتی از قبیل میزان کمک به خیریه ها، درآمد سالانه و منابع مالی را در بر دارد، اما آنچه از اظهارنامه آقای ترامپ منتشر شده این موارد را در بر ندارد.

انتشار این اوراق در زمانی رخ می دهد که تحقیقات درباره تاثیر گذاری روسیه در انتخابات آمریکا و میزان ارتباط بین ستاد تبلیغاتی او و ماموران روس از روز دوشنبه آغاز می شود.

همچنین انتشار این اوراق با بحث تجدیدنظر در بیمه درمانی اوباما همزمان شده است.

در روزهای اخیر همچنین پرزیدنت ترامپ مدعی شد که پرزیدنت اوباما دستور شنود تلفنی از دفترش یکماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را صادر کرده، و هنوز مدرکی درباره آن ارایه نداده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG