لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۷

پرزیدنت ترامپ برای میانجیگری در مناقشه دریای جنوبی چین اعلام آمادگی کرد


نشست خبری مشترک رؤسای جمهوری ایالات متحده و ویتنام در هانوی - ۲۱ آبان ۱۳۹۶
نشست خبری مشترک رؤسای جمهوری ایالات متحده و ویتنام در هانوی - ۲۱ آبان ۱۳۹۶

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که در ادامه سفر آسیایی خود به ویتنام رفته ، روز یکشنبه برای میانجیگری بین کشورهای مدعی در مورد آب‌های دریای جنوبی چین اعلام آمادگی کرد.

پرزیدنت ترامپ این موضوع را در کشوری بیان کرد که در مقایسه با سایر طرف‌های درگیر مناقشه – برونئی، مالزی، فیلیپین و تایوان – بیشترین مخالفت‌ها را با ادعای مالکیت چین بر این دریا داشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با رئیس جمهوری ویتنام در هانوی گفت، اگر فکر می‌کنید می‌توانم در این مناقشه میانجیگری یا به حل و فصل آن کمک کنم، به من اطلاع دهید.

پرزیدنت ترامپ با اذعان به این که موضع پکن در مورد آب‌های دریای جنوبی چین یک مشکل است، خطاب به تران دای کوانگ همتای ویتنامی خود گفت «من در میانجیگری و حکمیت خیلی خوب هستم.»

واشنگتن نیز با ادعای مالکیت پکن بر بخشی از دریای جنوبی چین، که با ساخت جزایر مصنوعی حریم دریایی و هوایی جدیدی تعیین و خطوط دریانوردی و پروازی بین المللی را برهم زده، مخالف است.

رئیس جمهوری ویتنام نیز در دیدار امروز گفت که معتقد است اختلاف‌ها با پکن بر سر دریای جنوبی چین را می‌توان از طریق گفت‌وگوهای مسالمت آمیز و بر مبنای قوانین بین المللی حل و فصل کرد.

چین در ماه ژوئیه ویتنام را برای توقف حفاری‌های نفتی در بخشی از آب‌های مورد مناقشه تحت فشار قرار داد و سطح روابط خود را با آن کشور کاهش داد. البته در این مدت روابط دو کشور بهبود یافته است.

این مناقشه، یکی از موضوع های مورد بحث میان رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا در سفر به پکن و دیدار با مقام‌های ارشد چین، در بخش قبلی تور آسیایی پرزیدنت ترامپ در هفته گذشته، بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG