لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۷

ارتش‌های آمریکا و چین برای کاهش احتمال «خطای محاسباتی» توافق کردند


جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و فَنگ فِنگ‌هویی رئیس ستاد مشترک ارتش آزادیبخش خلق چین در پکن - ۲۴ مرداد ۱۳۹۶
جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا و فَنگ فِنگ‌هویی رئیس ستاد مشترک ارتش آزادیبخش خلق چین در پکن - ۲۴ مرداد ۱۳۹۶

وزارت دفاع ایالات متحده در اطلاعیه‌ای که بر روی وبسایت رسمی آن وزارتخانه منتشر شد، اعلام کرد آمریکا و چین توافقی را امضا کردند که هدف از آن ارتقای ارتباطات بین ارتش‌های دو کشور و کاهش احتمال خطای محاسباتی است.

در این اطلاعیه که روز سه شنبه منتشر شد، به نقل از مقام‌های دفاعی ایالات متحده گفته می‌شود که هدف نهایی توافق امروز «کاهش بحران» است و تماس مستقیم بین مقام‌های نظامی آمریکا و چین در سطوح بالا، هر دو طرف را قادر خواهد ساخت احتمال بروز خطای محاسباتی را کاهش دهند.

ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده پیشتر در روز سه شنبه در دیدار با همتای چینی خود در پکن گفت، مسائل دشواری بین آمریکا و چین وجود دارد، اما دو کشور متعهد هستند با همکاری یکدیگر این مسائل را حل و فصل کنند.

یکی از موارد اختلاف آمریکا و چین، ادعای مالکیت پکن در بخشی از دریای جنوبی است که طی سال‌های اخیر با ساخت جزایر مصنوعی حریم دریایی و هوایی جدیدی را تعیین کرده و منجر به بر هم خوردن خطوط دریانوردی و پروازی شناخته شده بین المللی شده است.

با این حال ارتش ایالات متحده فعالیت‌های خود را در آب‌های دریای جنوبی چین، جهت به چالش کشیدن ادعای پکن و تاکید بر آزادی خطوط دریایی و هوایی در آن منطقه افزایش داده است.

واشنگتن و پکن همچنین آخر خرداد ماه سال جاری گفت‌وگوهای سطح بالای امنیتی دوجانبه را از سر گرفتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG