لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۵

پرزیدنت ترامپ خواستار پاسخ عربستان درباره سرنوشت روزنامه‌نگار سعودی شد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید - آرشیو
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید - آرشیو

پس از گذشت بیش از یک هفته از ناپدید شدن یک روزنامه‌نگار منتقد پادشاهی سعودی در کنسولگری عربستان در ترکیه، رئیس جمهوری ایالات متحده خواستار پاسخ ریاض در این مورد شده است.

«جمال خاشقجی» شهروند سعودی که در روزنامه واشنگتن پست در انتقاد از عملکرد ریاض می‌نوشت، از سه‌شنبه هفته گذشته و پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد.

پلیس ترکیه بر این باور است که خاشقجی پس از ورود به کنسولگری به قتل رسیده و به رغم آن که دولت عربستان می‌گوید نقشی در ناپدید شدن او ندارد، خواستار بازرسی از کنسولگری شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بعد از ظهر چهارشنبه به خبرنگاران گفت با خدیجه چنگیز، نامزد روزنامه نگار ناپدید شده، به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده است.

پرزیدنت ترامپ همچنین گفته است که قصد دارد خانم چنگیز را، که بیرون کنسولگری منتظر آقای خاشقجی بود و پس از مدتی انتظار از ناپدید شدن او ابراز نگرانی کرد، به کاخ سفید دعوت کند.

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد که با مقام‌های سعودی هم صحبت کرده و در ادامه با بیان این که هیچکس دقیقا نمی‌داند چه اتفاقی افتاده است، ابراز امیدواری کرد آقای خاشقجی زنده باشد.

پرزیدنت ترامپ به این که دقیقا با کدام مقام سعودی گفت‌وگو کرده یا جزئیات گفت‌وگوهایش با طرف سعودی چه بوده است اشاره‌ای نکرد و تنها گفت که در مورد این «وضعیت بد» صحبت کردیم.

همزمان در روز چهارشنبه، رسانه‌های ترکیه تصاویری از ورود یک گروه پانزده نفره سعودی به ساختمان کنسولگری عربستان منتشر کرده‌اند و می‌گویند که مأموریت آنها ترور خاشقجی بوده است.

ریاض این اتهام‌ها را رد کرده است.

رئیس جمهوری و وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه نیز در مورد این پرونده ابراز نگرانی کرده بودند و مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز گفت واشنگتن آماده کمک به تحقیقات است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG