لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

اردوغان: عربستان باید ثابت کند خاشقجی از کنسولگری خارج شده است


نمایی از ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول ترکیه - ۷ اکتبر ۲۰۱۸
نمایی از ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول ترکیه - ۷ اکتبر ۲۰۱۸

همزمان با درخواست آنکارا برای ورود به کنسولگری سعودی در استانبول جهت تحقیق درباره سرنوشت روزنامه نگار سعودی، رئیس جمهوری ترکیه گفت ریاض باید ثابت کند وی از کنسولگری خارج شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان روز دوشنبه با بیان این که تحقیقات درباره سرنوشت جمال خاشقجی باید سریع‌تر به نتیجه برسد گفت، به همین سادگی نمی توان گفت که او رفته است.

در همین حال، مقامات ترکیه رسما از عربستان خواسته اند برای تحقیق درباره سرنوشت جمال خاشقجی روزنامه نگار مخالف سیاست‌های ریاض، به آنها اجازه ورود به کنسولگری سعودی در استانبول داده شود.

جمال خاشقجی شهروند سعودی که در روزنامه واشنگتن پست مقاله‌هائی در انتقاد از عملکرد ریاض می‌نوشت، از روز سه شنبه پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد.

پلیس ترکیه بر این باور است که او پس از ورود به کنسولگری عربستان به قتل رسیده است. مقامات ترکیه طی یک هفته گذشته دوبار سفیر عربستان سعودی در آنکارا را به وزارت خارجه فرا خواندند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت ترکیه روز دوشنبه سفیر عربستان در آنکارا را به وزارت خارجه فرا خوانده و خواستار «همکاری کامل» ریاض با مسئولان ترکیه در این پرونده شده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی ان.تی.وی ترکیه، آنکارا خواستار ورود به کنسولگری عربستان برای انجام تحقیقات در مورد سرنوشت روزنامه نگار ۵۹ ساله سعودی شده است.

در همین حال، گروهی از روزنامه نگاران، کنشگران اجتماعی و نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد اقدام به برگزاری یک تجمع اعتراضی در برابر کنسولگری سعودی در استانبول کردند.

در این تجمع، توکل کرمان روزنامه نگار یمنی و برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۱ خواستار روشن شدن سرنوشت همکارش شد و گفت «او را ربودند. حالا خبر آمده که او را کشتند.»

محمد عقده، دوست و همکار خاشقچی – و بنیانگذار گروه مشاوره‌ای «تاملی در بحران‌ها» – می‌گوید نتیجه گفت‌وگوهایش با مقامات رسمی در مورد سرنوشت همکار سابق بسیار نگران کننده است.

او می‌گوید، برپایه مکالمات غیررسمی با تعدادی از مقامات رسمی، به این نتیجه رسیدیم که به احتمال قوی او کشته شده است.

به گفته خدیجه چنگیز نامزد آقای قاشقجی، او هفته گذشته برای دریافت اسناد مرتبط به ازدواجشان وارد کنسولگری عربستان شد، اما هرگز از ساختمان بیرون نیامد.

رئیس جمهوری ترکیه وعده داده است تحقیقات دقیقی درباره سرنوشت جمال خاشقجی انجام بگیرد.

وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است که این مساله را در دست پی‌گیری دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG