لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

مایک پنس: واشنگتن آماده کمک به تحقیقات درباره روزنامه‌نگار ناپدید شده سعودی است


تصویر عضو انجمن حقوق بشر در استانبول که تصویر جمال خاشقجی را در دست دارد
تصویر عضو انجمن حقوق بشر در استانبول که تصویر جمال خاشقجی را در دست دارد

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، صبح روز چهارشنبه در مصاحبه ای رادیویی گفت واشنگتن آماده کمک به تحقیقات در مورد روزنامه‌نگار ناپدید شده سعودی است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز خواستار تحقیقات کامل و شفاف عربستان سعودی در خصوص ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی شده است.

وضعیت خاشقجی، پس از گذشت یک هفته از ناپدید شدنش پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول، هنوز در هاله ای از ابهام است.

طبق بیانیه وزیر خارجه آمریکا که دوشنبه شب صادر شد، مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا از کانال های دیپلماتیک با عربستان در تماس بوده اند.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: «از وزیر خارجه به پائین، ما در تماس هستیم. ما این موضوع را از ابتدا دنبال کرده ایم.»

پرزیدنت ترامپ نیز پیشتر گفته بود با مقامات سعودی تماس می گیرد.

قرار بود خاشقجی در نشستی که روز سه شنبه درباره عربستان در واشنگتن برگزار شد شرکت کند.

رولا جبرئیل، تحلیلگر سیاست خارجی، به صدای آمریکا گفت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، از اینکه خاشقجی این امکان را داشت که در روزنامه ای معتبر مانند واشنگتن پست مقاله های انتقادی از عربستان بنویسد، بسیار عصبانی بود.

او معتقد است اگر ادعاهای سازمان اطلاعات ترکیه صحت داشته باشد که خاشقجی در کنسولگری کشته شده است، غرب باید فروش سلاح به عربستان را متوقف و دارایی‌های ولیعهد و دیگران را مسدود کند.

رولا جبرئیل می گوید: «این کافی نیست که زمانیکه دشمن حقوق بشر را نقض کند، ما توجه کنیم، مانند ایران یا دیگران...در خصوص عربستان داریم پیام می دهیم که ما همدست هستیم، و ولیعهد عربستان می تواند هر کاری بکند.»

دولت ترکیه تصاویر ورود خاشقجی به کنسولگری عربستان در استانبول را که با دوربین های مدار بسته ضبط شده بود، منتشر کرده است.

همزمان تصاویری هم در رسانه های ترکیه که نزدیک به رئیس جمهوری این کشور هستند، منتشر شده که ورود یک گروه ۱۵ نفره به کنسولگری را نشان می دهد. رسانه های ترک می گویند مأموریت آنها ترور خاشقجی بوده است.

دولت عربستان می گوید در ناپدید شدن خاشقجی نقشی ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG