لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۵

نگرانی مقام‌های ارشد ایالات متحده نسبت به گم شدن روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی در استانبول


پرزیدنت ترامپ و مایک پمپئو نگرانی خود را ابراز کرده اند.
پرزیدنت ترامپ و مایک پمپئو نگرانی خود را ابراز کرده اند.

یک هفته بعد از ناپدید شدن روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول، مقام های ارشد دولت آمریکا نگرانی خود را از این موضوع بیان کردند و خواستار «تحقیقات کامل»‌ از سوی عربستان سعودی شدند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه عصر با اشاره به ناپدید شدن «جمال خاشقجی» روزنامه نگار سعودی گفت «من در این مورد نگران هستم و از شنیدن اخبار مربوط به آن راضی نیستم.»

وی افزود:‌«امیدوارم که این مساله حل و فصل شود اما در حال حاضر کسی چیزی در این باره نمی‌داند.»

جمال خاشقجی شهروند سعودی که در روزنامه واشنگتن پست مقاله‌هائی در انتقاد از عملکرد ریاض می‌نوشت، از روز سه شنبه پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. پلیس ترکیه بر این باور است که او پس از ورود به کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.

روز دوشنبه همچنین وزارت خارجه آمریکا بیانیه مایک پمپئو را منتشر کرد که وی ضمن ابراز نگرانی از مشخص نبودن محل جمال خاشقجی، یادآوری کرده که ایالات متحده از مجاری دیپلماتیک با دولت عربستان سعودی تماس داشته و از این کشور خواسته تا در این مورد تحقیقات کامل انجام دهد و نتیجه این تحقیقات را با شفافیت کامل منتشر کند.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد دولت ایالات متحده به شدت در این باره نگران است.

پیشتر، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز خواستار روشن شدن وضعیت این روزنامه نگار سعودی شده بود.

عربستان سعودی متحد نزدیک آمریکا است. تاکنون عربستان هرگونه نقش در مفقود شدن این روزنامه نگار منتقد را رد کرده است.

کنسولگری این کشور روز یکشنبه خبرنگاران را برای بازدید از محل کنسولگری راه داد اما دولت ترکیه می گوید باید اجازه بازرسی به تیم تحقیقات داده شود.

روز دوشنبه، همزمان با درخواست آنکارا برای ورود به کنسولگری سعودی در استانبول جهت تحقیق درباره سرنوشت روزنامه نگار سعودی، رئیس جمهوری ترکیه گفت ریاض باید ثابت کند وی از کنسولگری خارج شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان روز دوشنبه با بیان این که تحقیقات درباره سرنوشت جمال خاشقجی باید سریع‌تر به نتیجه برسد گفت، به همین سادگی نمی توان گفت که او رفته است.

در همین حال، مقامات ترکیه رسما از عربستان خواسته اند برای تحقیق درباره سرنوشت جمال خاشقجی روزنامه نگار مخالف سیاست‌های ریاض، به آنها اجازه ورود به کنسولگری سعودی در استانبول داده شود.

معترضان از جمله «توکل کرمان» برنده یمنی جایزه نوبل صلح در مقابل کنسولگری عربستان در استانبول خواستار پاسخ درباره مفقود شدن این روزنامه نگار هستند.
معترضان از جمله «توکل کرمان» برنده یمنی جایزه نوبل صلح در مقابل کنسولگری عربستان در استانبول خواستار پاسخ درباره مفقود شدن این روزنامه نگار هستند.

در همین حال، گروهی از روزنامه نگاران، کنشگران اجتماعی و نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد اقدام به برگزاری یک تجمع اعتراضی در برابر کنسولگری سعودی در استانبول کردند.

در این تجمع، توکل کرمان روزنامه نگار یمنی و برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۱ خواستار روشن شدن سرنوشت همکارش شد و گفت «او را ربودند. حالا خبر آمده که او را کشتند.»

محمد عقده، دوست و همکار خاشقچی – و بنیانگذار گروه مشاوره‌ای «تاملی در بحران‌ها» – می‌گوید نتیجه گفت‌وگوهایش با مقامات رسمی در مورد سرنوشت همکار سابق بسیار نگران کننده است.

او می‌گوید، برپایه مکالمات غیررسمی با تعدادی از مقامات رسمی، به این نتیجه رسیدیم که به احتمال قوی او کشته شده است.

به گفته خدیجه چنگیز نامزد آقای قاشقجی، او هفته گذشته برای دریافت اسناد مرتبط به ازدواجشان وارد کنسولگری عربستان شد، اما هرگز از ساختمان بیرون نیامد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG