لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

مقامات ترکیه: روزنامه نگار سعودی در کنسولگری عربستان به قتل رسید


ترکیه می گوید جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی منتقد ریاض، در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسیده است.

به گزارش رویترز، منابع ترک می گویند که خاشقجی هفته گذشته به قتل رسید. آنها این اقدام را هدف قراردادن عمدی یک منتقد سرشناس حاکمان عربستان توصیف کرده اند.

ناپدید شدن خاشقجی واکنش های بسیاری را بر انگیخته است. وزارت خارجه آمریکا گفته است که آمریکا در موقعیتی نیست که بتواند گزارش های مربوطه را تایید کند اما این پرونده را از نزدیک دنبال می کند.

سناتور جمهوری خواه آمریکایی، مارکو روبیو، روز یکشنبه اعلام کرد اگر گزارش های خبری تایید شود، «ایالات متحده آمریکا و جهان متمدن باید قویا واکشن نشان دهند و من همه گزینه ها را در سنا بررسی می کنم.»

خاشقجی که قبلا سردبیر یک روزنامه در عربستان، و همچنین مشاور رئیس سابق نهاد اطلاعاتی این کشور بود، سال گذشته عربستان را ترک کرد. او گفته بود که نگران واکنش ها به انتقادات رو به افزایش خود از سیاست های عربستان در یمن و سرکوب منتقدان و مخالفان داخلی است. این روزنامه نگار در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، مقالات خود را منتشر می کرد.

خاشقجی که قرار بود ازدواج کند، روز سه شنبه گذشته برای اخذ اسناد مربوطه وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد. مقامات سعودی می گویند که او پس از مدت کوتاهی کنسولگری را ترک کرد. اما، نامزد او که بیرون کنسولگری بود، هرگز ندید او از ساختمان خارج شود.

مقامات ترک به رویترز گفته اند که ارزیابی های اولیه پلیس ترکیه حاکی از آن است که آقای خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسیده است و جسد او به بیرون ساختمان منتقل شده است.

رویترز می نویسد که یک مشاور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، گفته است که مقامات، اطلاعات محکمی درباره پرونده خاشقجی دارند و معتقد هستند او داخل کنسولگری سعودی به قتل رسیده است.

آقای اردوغان نیز روز یکشنبه به خبرنگاران گفت شخصا این پرونده را پیگیری می کند و دنیا را از نتیجه تحقیقات رسمی آگاه خواهد ساخت. او گفت امیدوار است با وضعیتی «که خواهان آن نیستیم» روبرو نشویم.

عربستان اتهامات علیه خود را رد کرده است و منابع سعودی می گویند که یک تیم امنیتی شامل بازپرسان سعودی روز شنبه برای شرکت در تحقیقات مربوط به ناپدید شدن خاشقجی وارد استانبول شدند.

نامزد خاشقجی در یک توئیت گفته است که باور ندارد او کشته شده است. یک منبع دیگر امنیتی ترک به رویترز گفت که گروهی متشکل از ۱۵ تبعه عربستان، از جمله چند مقام، با دو هواپیما وارد استانبول شدند و در همان روزی که خاشقجی ناپدید شد، وارد کنسولگری عربستان شدند و در همان روز نیز ترکیه را ترک کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG