لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۵

گزارش کمیته اطلاعات سنا در مورد دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا


کمیته اطلاعات سنا، در نظری متفاوت با همتایان جمهوریخواه خود در مجلس نمایندگان، می‌گوید جامعه اطلاعاتی ایالات متحده در ژانویه سال گذشته به درستی نتیجه گیری کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تلاش کرد با دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ به دونالد ترامپ کمک کند.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، کمیته سنا روز سه‌شنبه خلاصه‌ای از گزارش خود را در مورد ارزیابی ژانویه ۲۰۱۷ جامعه اطلاعاتی آمریکا منتشر کرد، که در آن با اشاره به دخالت روسیه در انتخابات نوامبر سال قبل از آن، گفته شده پوتین در تلاش برای کمک به پیروزی ترامپ بوده است.

«ریچارد بر» رئیس کمیته اطلاعات سنا با تکرار آنچه در ماه مه گفته بود گفت «کمیته شانزده ماه گذشته را صرف مرور و بررسی منابع، روش‌های اطلاعاتی و تحلیلی برای تایید ارزیابی جامعه اطلاعاتی کرده است و دلیلی برای به چالش کشیدن نتیجه گیری مطرح شده در آن نمی‌بیند.»

در گزارش کمیته سنا گفته می‌شود که ارزیابی دستگاه‌های اطلاعاتی در مورد مقاصد روسیه صحیح بوده است؛ نظری که در تضاد با نظر اعضای جمهوریخواه کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان است، که معتقدند در ارزیابی جامعه اطلاعاتی نقایص و ایرادهای عمده اطلاعاتی وجود دارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر گزارش دستگاه های اطلاعاتی کشور را در مورد تلاش روسیه برای دخالت در روند انتخابات ریاست جمهوری آبان ۱۳۹۵ در آمریکا پذیرفته است، اما می‌گوید تلاش‌های مسکو تاثیری در نتیجه نهایی انتخابات و پیروزی او در آن نداشته است.

بخش‌های غیرمحرمانه گزارش کمیته اطلاعات سنا در حالی منتشر شد که برخی سناتورهای آمریکایی برای دیدار با همتایان روس خود به روسیه سفر کرده‌اند و به گزارش آسوشیتدپرس روز چهارشنبه از مسکو خواستند از دخالت در انتخابات میان دوره‌ای کنگره در ماه نوامبر خودداری کند.

سفر گروهی از قانونگذاران آمریکایی به روسیه حدود هفته پیش از برگزاری نشست سران دو کشور انجام می‌شود. پرزیدنت ترامپ و ولادیمیر پوتین قرار است روز دوشنبه ۲۵ تیر ماه در هلسینکی فنلاند با یکدیگر دیدار و درباره مسائل عمده دوجانبه و بین المللی گفت‌وگو کنند.

روابط واشنگتن و مسکو به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل عمده بین المللی، مانند بحران در اوکراین و سوریه، و همچنین موضوع دخالت روسیه در انتخابات دو سال پیش آمریکا، به شدت رو به سردی گذاشته شده است، به طوری که برخی از آن با عنوان یک جنگ سرد جدید یاد می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG