لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

رئیس مجمع ملی حزب جمهوریخواه رئیس دفتر دونالد ترامپ شد


«رینس پریبس» رئیس مجمع ملی حزب جمهوریخواه از جمله حامیان ترامپ در هفته های اخیر بود.
«رینس پریبس» رئیس مجمع ملی حزب جمهوریخواه از جمله حامیان ترامپ در هفته های اخیر بود.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا روز یکشنبه «رینس پریبس» رئیس مجمع ملی حزب جمهوریخواه را به عنوان رئیس دفتر خود منصوب کرد. انتخاب آقای پریبس در حالی است که به نوشته «نیویورک تایمز» او از مجموعه داخل واشنگتن، چهره مورد اعتماد دونالد ترامپ است و رابطه خوب او با «پل رایان» می تواند به بهبود رئیس جمهوری آینده آمریکا و رئیس مجلس نمایندگان کمک کند.

به نوشته اسوشیتدپرس، ترامپ دو انتخاب در روز یکشنبه ۲۳ آبان انجام داد. او علاوه بر انتصاب رئیس دفتر خود، «استیون بنن» را نیز به عنوان مشاور اصلی و استراتژیست برگزید.

سمت رئیس دفتر رئیس جمهوی اهمیت ویژه ای دارد. این سمت بالاترین مقام در بین کارمندان کاخ سفید است و در هر دوره رئیس جمهوری منتخب فردی از نزدیکان و افراد مورد اعتماد خود را در این سمت منصوب می کند. وظیفه رئیس دفتر رئیس جمهوری اداره امور کاخ سفید و ارتباطات رئیس جمهوری با خارج از کاخ سفید است. او همچنین رابط رئیس جمهوری با کنگره و وزرا خواهد بود.

آقای پریبس در حالی انتخاب شده که این سیاستمدار ۴۴ ساله چهارماه پیش در مجمع حزب جمهوریخواه در مقام رئیس این مجمع از ترامپ حمایت کرد و حتی از دیگر جمهوریخواهان خواست از او حمایت کنند.

این درخواست ها فایده ای نداشت و بخصوص بعد از افشای فایل اظهارات رکیک ده سال پیش آقای ترامپ، در یک ماه پایانی فعالیت انتخاباتی همچنان پل رایان و برخی جمهوریخواهان مثل سناتور جان مک‌کین حاضر به حمایت علنی از ترامپ نشدند.

با پیروزی ترامپ در انتخابات ۱۸ آبان، جمهوریخواهان مخالف به حمایت او پرداخته اند. از جمله پل رایان با ترامپ دیدار کرد و این دیدار را سازنده دانست.

ترامپ ۲۰ ژانویه بعد از سوگند کار خود را رسما معرفی می کند اما او اکنون سرگرم تکمیل لیست کابینه خود است. از نیوث گینگریج و جان بولتون به عنوان گزینه های مطرح ترامپ برای وزارت خارجه اسم می برند.

ترامپ روز یکشنبه در مصاحبه ای از پیش ضبط شده با برنامه ۶۰ دقیقه شبکه سی‌بی‌اس گفت که بخش هایی از طرح بیمه درمانی اوباما را حفظ خواهد کرد اما گفت که برای دیوار کشیدن بین مکزیک و آمریکا جدی است و قصد دارد حدود سه میلیون مهاجر غیر قانونی را اخراج کند.

او همچنین گفت که برعکس تبلیغات رسانه ها، علیه اقلیت هایی مثل مسلمانان نیست و در روزهای تبلیغات گفته است مسائل همجنسگرایان را می فهمد. جمهوریخواهان با ازدواج همجنسگرایان مخالف هستند اما ترامپ گفت که این مسئله دیگر در آمریکا قانون شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG