لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

دفاع ترامپ از پیشنهاد ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا، بعد واکنش مخالفان به آن


دفاع ترامپ از پیشنهاد ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا، همزمان با واکنش مخالفان به آن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00
دانلود

دونالد ترامپ، که می خواهد نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا شود، روز سه شنبه با دفاع از سخنانش درباره ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا، به منتقدان پاسخ داد. منتقدان ترامپ، ضمن مقایسه وی با آدولف هیتلر، می گویند پیشنهاد روز دوشنبه او برای ممنوع کردن ورود همه مسلمانان به ایالات متحده "غیر آمریکایی" است.

ترامپ روز سه شنبه گفت پیشنهاد او با آنچه فرانکلین روزولت، از روسای جمهوری آمریکا مطرح کرده بود و در دوران جنگ جهانی، آمریکایی های ژاپنی تبار را در کمپ های ویژه نگه داشته بود، هیچ فرقی ندارد.

او به شبکه آمریکایی ای.بی.سی گفت ممنوع کردن ورود مسلمانان به آمریکا "موجه" است چرا که آمریکا با افراطگرایان مسلمان که از جمله تیراندازی در ایالت کالیفرنیا را مرتکب شدند، در جنگ است. او گفت: "ما یک رئیس جمهوری داریم که نمی خواهد این حرف را به زبان بیاورد."

واکنش ها به سخنان ترامپ

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز سه شنبه در گفتگو با شبکه سی.ان.ان، اظهارات دونالد ترامپ را "کاملا در تضاد با ارزش های ما به عنوان شهروندان آمریکا" توصیف کرد. او گفت شعار ترامپ با "فرستادن این پیام" که آمریکا با اسلام در جنگ است، به دستاویزی برای داعش تبدیل خواهد شد.

کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز از هر دو حزب به سخنان ترامپ واکنش نشان دادند.

هیلاری کلینتون، وزیر سابق امورخارجه آمریکا که می خواهد نامزد حزب دموکرات در انتخابات آتی ریاست جمهوری شود، در پیامی که در توییتر منتشر کرد، پیشنهاد ترامپ را در خور سرزنش، تبعیض آمیز و تفرقه آمیز توصیف کرد و خطاب به دونالد ترامپ گفت: "تو این موضوع را نمی گیری. این (پیشنهاد) امنیت ما را کمتر می کند."

سناتور تد کروز، هم حزبی دونالد ترامپ و رقیب او برای کسب عنوان نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری نیز درباره پیشنهاد دونالد ترامپ گفت پیشنهاد او "سیاست من نیست."

جب بوش، فرماندار سابق ایالت فلوریدا، برادر جرج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا و رقیب دیگر جمهوریخواه ترامپ در پیامی توییتری او را "روانی" خواند و گفت "سیاست" های پیشنهادی ترامپ جدی نیست.

کریس کریستی، فرماندار ایالت نیوجرسی و رقیب دیگر جمهوریخواه ترامپ در انتخابات نیز درباره سخنان او گفت: " وقتی فردی هیچ تجربه ای ندارد و نمی داند که درباره چه چیزی دارد صحبت می کند، از این حرف ها می زند." سناتور جمهوریخواه لیندزی گرام نیز شعار های ترامپ را "خطرناک" توصیف کرد.

سناتور دموکرات برنی ساندرز، رقیب دموکرات هیلاری کلینتون گفت آمریکا زمانی قوی است که "ما در کنار هم بایستیم و زمانی ضعیف هستیم که اجازه دهیم نژادپرستی و بیگانه هراسی بین ما تفرقه بیاندازد." او گفت "ترامپ و دیگران" حالا می خواهند ما از "همه مسلمانان متنفر باشیم."

سناتور پر نفوذ جمهوریخواه جان مک کین در مصاحبه ای پیشنهاد دونالد ترامپ را "احمقانه" خواند و گفت رشته اظهارات او همینطور "احمقانه" بوده است.

به دنبال حمله سید رضوان فاروق و همسرش تفشین مالک متولد پاکستان، به یک مرکز ارائه خدمات معلولان در ایالت کالیفرنیا، دونالد ترامپ خواستار ممنوعیت ورود تمامی مسلمان ها به آمریکا شد.

رضوان فاروق متولد آمریکا بود و پدر و مادرش از پاکستان مهاجرت کرده بودند.

در آن حمله ۱۴ نفر از جمله یک زن آمریکایی ایرانی تبار مسیحی کشته شدند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی روز یکشنبه خود سعی کرد به آمریکاییان بگوید که به مسلمانان و مساجد بدبین نباشند.

او از جوامع مسلمان خواست با افراطگرایی که "یک مشکل واقعی است" بدون هیچگونه عذر و بهانه مبارزه کنند. وزیر امنیت داخلی دولت باراک اوباما نیز چند روز پیش از یک مسجد در آمریکا دیدن کرد.

دونالد ترامپ در نظرسنجی ها فعلا نامزد محبوب جمهوریخواهان است.

XS
SM
MD
LG