لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۱

دونالد ترامپ ژنرال ۵۴ ساله را بجای مایکل فلین منصوب کرد


ژنرال اچ.ار. مک‌مستر با آقای ترامپ در محل اقامتگاه تعطیلات او در فلوریدا دست می دهد.
ژنرال اچ.ار. مک‌مستر با آقای ترامپ در محل اقامتگاه تعطیلات او در فلوریدا دست می دهد.

یک هفته بعد از کناره گیری مایکل فلین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه یک ژنرال دیگر را به جای او به این سمت برگزید.

به گزارش رویترز، آقای ترامپ عصر دوشنبه ۲ اسفند، ژنرال اچ.ار. مک‌مستر را به عنوان مشاور امنیت ملی خود برگزید.

ژنرال هربرت ریموند که اختصاری اچ. آر مک‌مستر نوشته می شود، ۵۴ ساله و متولد فیلادلفیا است. او پیش از انتخاب از سوی ترامپ، مدیر مرکز توانایی‌های تلفیقی ارتش آمریکا بود. وی سابقه عملیات در افغانستان را دارد.

او پیش از آن، سابقه حضور جنگ خلیج فارس ۱۹۹۰ و در عملیات عراق بعد از ۲۰۰۳ را دارد.

گزینه بجای فلین

مایکل فلین مشاور امنیت ملی کاخ سفید یکشنبه ۲۴ بهمن در پی انتشار گزارش هایی درباره ارتباط او با سفیر روسیه و «گفتگوهایی برای لغو تحریمهای روسیه» از سمت خود استعفا داد.

اسوشیتدپرس گزارش داد آقای فلین در نامه خود گفته در فاصله بین دوره انتقالی برای روی کار آمدن دولت ترامپ، او تماس هایی با سفیر روسیه در آمریکا داشت.

وی همچنین یادآور شد درباره این دیدارها، «اطلاعات ناقصی» به مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا داده است.

گزارش شد، آقای فلین درباره تحریم هایی که دولت باراک اوباما در واکنش به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا علیه مسکو اعمال کرده بود، چندین بار پیش از مراسم تحلیف دونالد ترامپ با سفیر روسیه در واشنگتن تماس گرفته بود.اما به گزارش روزنامه های آمریکایی، آقای فلین تمامی تماس های خود و جزئیات کامل آن را اعلام نکرده بود.

او اولین مقام دولت دونالد ترامپ است که از سمت خود کناره گیری کرد.

هاروارد رد کرد

پیشتر از رابرت هاروارد، دریاسالار بازنشسته به عنوان گزینه جایگزین فلین نام برده شده بود اما او پیشنهاد دونالد ترامپ را برای احراز مقام مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری نپذیرفت.

دریاسالار بازنشسته رابرت هاروارد، مقام پیشین یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا، سال ۱۹۷۴ یعنی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران در مدرسه آمریکایی تهران درس می‌خواند و مدرک دیپلم خود را در آنجا کسب کرد. تسلط او به زبان فارسی مورد توجه بسیار قرار گرفته بود.

رابرت هاروارد هفته پیش با انتشار بیانیه‌ای گفت درحال حاضر نمی‌تواند تمامی هم و غم خود را مصروف انجام وظایف شبانه روزی مشاور امنیت ملی کند.

آقای هاروارد که ۶۰ سال دارد، در سال ۲۰۱۳ از ارتش ایالات متحده بازنشسته شد.

آقای هاروارد در حال حاضر یکی از مدیران شرکت صنایع تسلیحاتی و هواپیمایی لاکهید مارتین آمریکا است که فعالیتش در امارات عربی متحده متمرکز است.

از دیوید پترائوس ژنرال بازنشسته به عنوان یک گزینه دیگر برای احراز این سمت نام برده شده بود که روز شنبه سخنگوی کاخ سفید گفت نامزدی وی منتفی شده است. آقای پترائوس پنج سال پیش در پی یک پرونده رسوایی اخلاقی از ریاست سازمان سیا کناره گیری کرده بود.

پیشتر اعلام شد که بعد از رد پیشنهاد از سوی دریادار هاروارد، رئیس جمهوری آمریکا از میان چهارگزینه دیگر، به دنبال یافتن جایگزین برای مایکل فلین بوده که یکی از آنها آقای مک‌مستر بود.

ژنرال کیث کلاگ نظامی بازنشسته، جان بولتون است سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و ژنرال رابرت کالسن رئیس دانشکده افسری ارتش آمریکا دیگر گزینه های احتمالی بودند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG