لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

یکی از گزینه‌های جانشینی مایکل فلین: دریاسالار بازنشسته، مسلط به فارسی و فارغ التحصیل مدرسه آمریکایی تهران


رابرت (باب) هاروارد، ۶۰ ساله، در نوجوانی در مدرسه آمریکایی ها در تهران درس خوانده است.
رابرت (باب) هاروارد، ۶۰ ساله، در نوجوانی در مدرسه آمریکایی ها در تهران درس خوانده است.

واشنگتن - برخی رسانه های آمریکایی، از رابرت هاروارد عضو بازنشسته یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از گزینه های احتمالی پرزیدنت ترامپ برای مشاور امنیت ملی کاخ سفید، بعد از استعفای مایکل فلین نام می برند.

به نوشته ای بی سی و نیویورک تایمز، آقای هاروارد به عنوان پسر یک افسر نیروی دریایی بخشی از دوران نوجوانی خود را در ایران سپری کرده است.

او در سال ۱۹۷۴، یعنی پیش از انقلاب سال ۵۷، در مدرسه آمریکایی تهران درس خواند و مدرک دیپلم خود را کسب کرد. او به فارسی مسلط است.

آقای هاروارد اکنون ۶۰ ساله است و با شرکت خصوصی لاکهید مارتین که در حوزه هوافضا، تجهیزات نظامی و امنیت اطلاعات آمریکایی فعالیت دارد، در امارات متحده عربی کار می کند.

در حالی از آقای هاروارد به عنوان یکی از گزینه های احتمالی آقای ترامپ برای سمت مشاور امنیت ملی نام می برند که او در زمان فرماندهی ژنرال جیم متیس در یگان نیروهای مشترک آمریکا، به عنوان قائم مقام سابق ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا خدمت کرد. آقای متیس اکنون وزیر دفاع آمریکا است.

آقای هاروارد از سال ۲۰۰۱ به مدت شش سال نیروهای آمریکایی را در افغانستان و عراق فرماندهی کرد. نیویورک تایمز نوشته، زندگی و رشد آقای هاروارد در تهران پیش از انقلاب و دانستن زبان فارسی، باعث تعجب همکاران او در افغانستان شده بود.

این فرمانده با سابقه، در زمان پرزیدنت جرج دبلیو بوش، در شورای امنیت ملی آمریکا برای مبارزه با تروریسم نیز خدمت کرده بود.

نیویورک تایمز نوشته است هنوز مشخص نیست که آقای هاروارد مایل به پیوستن به دولت در این شرایط جنجالی باشد یا اینکه ترجیح می دهد موقعیت مناسب و سودآور خود در ابوظبی را داشته باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG