لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

چهارگزینه ترامپ برای مشاور امنیت ملی جدید در کاخ سفید:‌ سه نظامی و یک دیپلمات


از راست: ژنرال رابرت کالسن، ژنرال اچ.ار. مک‌مستر، جان بولتون و ژنرال کیث کلاگ
از راست: ژنرال رابرت کالسن، ژنرال اچ.ار. مک‌مستر، جان بولتون و ژنرال کیث کلاگ

بعد از کناره گیری مشاور امنیت ملی کاخ سفید و رد پیشنهاد از سوی دریادار هاروارد، رئیس جمهوری آمریکا از میان چهارگزینه دیگر، به دنبال یافتن جایگزین برای مایکل فلین است. سه ژنرال و یک دیپلمات پیشین گزینه های احتمالی هستند.

اسوشیتدپرس یکشنبه شب گزارش داد دونالد ترامپ که مثل هفته های گذشته، آخر هفته را در ویلای خود در فلوریدا می گذراند، با چهار نامزد سمت مشاور امنیت ملی شخصا مصاحبه می کند.

از چهار گزینه به عنوان جانشین مایکل فلین نام برده می شود که دو هفته بعد از آغاز به کار دولت ترامپ، مجبور به کناره گیری شد.

ژنرال کیث کلاگ نظامی بازنشسته است که بعد از کناره گیری فلین بطور موقت از سوی آقای ترامپ برای مشاور امنیت ملی انتخاب شد.

گزینه دیگر جان بولتون است که سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل است. از وی پیشتر برای سمت های بالای دیگری در دولت ترامپ نام برده شد اما این سمت ها نهایی نشد. از جمله گفته شد او قائم مقام وزیر خارجه آمریکا می شود، که در نهایت نشد.

ژنرال اچ.ار. مک‌مستر گزینه احتمالی دیگر است. او مدیر مرکز توانایی‌های تلفیقی ارتش آمریکا است. این ژنرال ۵۴ ساله، سابقه عملیات در افغانستان را دارد. او پیش از آن سابقه حضور در عملیات عراق و جنگ خلیج فارس را در ۱۹۹۰ دارد.

آخرین گزینه احتمالی،‌ رابرت کالسن، ژنرال ۶۳ ساله، رئیس دانشکده افسری ارتش آمریکا است.

هنوز مشخص نیست آقای ترامپ چه زمانی مشاور امنیت ملی کاخ سفید را معرفی می کند.

یک گزینه بجای فلین

مایکل فلین مشاور امنیت ملی کاخ سفید یکشنبه ۲۴ بهمن در پی انتشار گزارش هایی درباره ارتباط او با سفیر روسیه و «گفتگوهایی برای لغو تحریمهای روسیه» از سمت خود استعفا داد.

اسوشیتدپرس گزارش داد آقای فلین در نامه خود گفته در فاصله بین دوره انتقالی برای روی کار آمدن دولت ترامپ، او تماس هایی با سفیر روسیه در آمریکا داشت.

وی همچنین یادآور شد درباره این دیدارها، «اطلاعات ناقصی» به مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا داده است.

گزارش شد، آقای فلین درباره تحریم هایی که دولت باراک اوباما در واکنش به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا علیه مسکو اعمال کرده بود، چندین بار پیش از مراسم تحلیف دونالد ترامپ با سفیر روسیه در واشنگتن تماس گرفته بود.اما به گزارش روزنامه های آمریکایی، آقای فلین تمامی تماس های خود و جزئیات کامل آن را اعلام نکرده بود.

او اولین مقام دولت دونالد ترامپ است که از سمت خود کناره گیری کرد.

هاروارد رد کرد

پیشتر از رابرت هاروارد، دریاسالار بازنشسته به عنوان گزینه جایگزین فلین نام برده شده بود اما او پیشنهاد دونالد ترامپ را برای احراز مقام مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری نپذیرفت.

دریاسالار بازنشسته رابرت هاروارد، مقام پیشین یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا، سال ۱۹۷۴ یعنی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران در مدرسه آمریکایی تهران درس می‌خواند و مدرک دیپلم خود را در آنجا کسب کرد. تسلط او به زبان فارسی مورد توجه بسیار قرار گرفته بود.

رابرت هاروارد هفته پیش با انتشار بیانیه‌ای گفت درحال حاضر نمی‌تواند تمامی هم و غم خود را مصروف انجام وظایف شبانه روزی مشاور امنیت ملی کند.

آقای هاروارد که ۶۰ سال دارد، در سال ۲۰۱۳ از ارتش ایالات متحده بازنشسته شد.

آقای هاروارد در حال حاضر یکی از مدیران شرکت صنایع تسلیحاتی و هواپیمایی لاکهید مارتین آمریکا است که فعالیتش در امارات عربی متحده متمرکز است.

از دیوید پترائوس ژنرال بازنشسته به عنوان یک گزینه دیگر برای احراز این سمت نام برده شده بود که روز شنبه سخنگوی کاخ سفید گفت نامزدی وی منتفی شده است. آقای پترائوس پنج سال پیش در پی یک پرونده رسوایی اخلاقی از ریاست سازمان سیا کناره گیری کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG