لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

چهار روز به مراسم تحلیف؛ اظهارات ترامپ درباره ناتو، آلمان، بریتانیا و بی‌ام‌و


روز یکشنبه اقای ترامپ چند گفتگو با روزنامه های اروپایی داشت.
روز یکشنبه اقای ترامپ چند گفتگو با روزنامه های اروپایی داشت.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا تنها چهار روز به مراسم تحلیف مانده، در چند گفت و گو با رسانه ها درباره ناتو، آلمان، بریتانیا، بی‌ام‌و اظهارنظرهایی بیان کرد. آقای ترامپ ناتو را یک پیمان ناکارآمد نامید، از برگزیت بریتانیا دفاع کرد، صدراعظم آلمان را به اشتباه متهم کرد و هشدار داد که خودروسازی بی‌ام‌و شاید با مالیات ۳۵ درصدی در آمریکا مواجه شود.

به نوشته بلومبرگ، آقای ترامپ در گفت و گو با نشریه بیلد آلمان در یکشنبه ۲۶ دی، ناتو را پیمانی ناکارآمد نامید.

ترامپ گفت: ناتو ناکارآمد است چون سالها پیش طراحی شد. ثانیا، خیلی از کشورها نقشی که باید داشته باشند را ایفا نمی کنند و ناتو با تروریست ها «مواجه» نیست.

آقای ترامپ در این گفت و گو همچنین به بی‌ام‌و هشدار داد که این شرکت روی خودروهای تولید شده در خارج از آمریکا ممکن است ۳۵ درصد گمرک بدهد. او به بی ام و هشدار داد که درباره بازگشایی کارخانه در مکزیک بجای آمریکا باید تردید کند.

ترامپ یکشنبه همچنین به روزنامه تایمز بریتانیا گفت تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا «هوشمندانه» بود چون وضع کشور بهتر شده است.

آقای ترامپ ضمن تاکید بر بهبود رابطه با لندن گفت بریتانیا تصمیم گرفت هویتش را نگه‌ دارد. او یادآور شد اگر موضوع مهاجران نبود، شاید برگزیت روی نمی داد.

انتقاد از مرکل

رئیس جمهوری منتخب آمریکا در گفت و گو با بیلد آلمان همچنین عملکرد صدراعظم آلمان انتقاد کرد. او اتحادیه اروپا را «مرکبی» نامید که در اختیار آلمان است.

ترامپ با انتقاد از سیاست مهاجرتی انگلا مرکل، گفت این سیاست یک «اشتباه بزرگ» است.


ترامپ گفت هیچکس نمی داند این مهاجران غیرقانونی از کجا به آلمان آمده اند. این یک اشتباه فاجعه بار است.

در بخش دیگر این گفت و گو آقای ترامپ باز تاکید کرد که رابطه با ولادیمیر پوتین را گسترش می دهد و بر مبنی حسن نیت و اعتماد پیش خواهد رفت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG