لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۵

جدال لفظی ترامپ با جان لوئیس واکنش نمایندگان دمکرات و جمهوریخواه کنگره را برانگیخت


جدال لفظی دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا و جان لوئیس فعال با سابقه جنبش مدنی در این کشور، که پیروزی آقای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری را نامشروع خوانده است، با واکنش نمایندگان کنگره از هر دو جناح دمکرات و جمهوریخواه همراه بوده است.

آقای ترامپ روز شنبه ۲۵ دیماه، در آستانه روز یادمان مارتین لوتر کینگ، رهبر فقید جنبش مدنی در آمریکا، جان لوئیس، عضو مجلس نمایندگان و از رهبران جنبش مدنی سیاهپوستان در دهه ۱۹۶۰ میلادی در این کشور را به باد انتقاد گرفت.

جان لوئیس، عضو کنگره و از فعالان جنبش مدنی آمریکا
جان لوئیس، عضو کنگره و از فعالان جنبش مدنی آمریکا

اظهارنظر ترامپ که در پیام توئیتری او منتشر شد، پس از آن صورت گرفت که جان لوئیس مشروعیت انتخاب آقای ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا را زیر سوال برد و گفت که در مراسم تحلیف رئیس جمهوری منتخب شرکت نخواهد کرد.

آقای ترامپ در توئیتر خود نوشت : «جان لوئیس باید به جای شکایت از نتیجه انتخابات ، وقت بیشتری برای کمک به حوزه انتخاباتی اش و رفع مشکلات آن صرف کند که در وضعیت وحشتناکی است و در حال از هم گسیختگی است. تازه اگر نخواهیم بگوییم که غرق در جنایت است. او فقط حرف می زند. بدون عمل و نتیجه. این غم انگیز است.»

آقای لوئیس هم در واکنش به اظهارات آقای ترامپ در بیانیه‌ای گفت: «امروز دونالد ترامپ به من حمله کرد و گفت، من فقط حرف می زنم و اهل عمل نیستم. من در مبارزه برای آن چه برای آمریکا درست است، به خون کشیده شدم، گاز اشک آور تنفس کردم.»

آقای لوئیس در توئیتر خود همچنین نوشته است که در آمریکا راهپیمایی کرده است، کتک خورده است، زندانی شده است زیرا برای حق تساوی سیاهپوستان مبارزه کرده است.

اظهارات آقای ترامپ واکنش‌های تندی را نه تنها از سوی دمکرات‌ها، بلکه از سوی جمهوریخواهان هم به همراه داشته است.

سناتور جمهوریخواه، بن سس، در توئیتر خود نوشت که جان لوئیس و حرف‌هایش جهان را تغییر داده است.

جیم هایمز، نماینده دمکرات مجلس نمایندگان عکسی قدیمی از مبارزات حقوق شهروندی را منتشر کرد که نشان می‌دهد پلیس جان لوئیس را کتک می‌زند.

در حالیکه نمایندگان کنگره از آقای لوئیس در مقابل اظهارات آقای ترامپ دفاع کرده‌اند، تجمع های اعتراضی به انتخاب آقای ترامپ در ده ها شهر آمریکا از جمله شیکاگو، لس آنجلس و واشنگتن دی سی برگزار شده است. در همین حال انتظار می‌‌رود که مهمترین بخش این برنامه‌ها، راهپیمایی اعتراضی شنبه آینده باشد که برای یک روز پس از برگزاری مراسم تحلیف آقای ترامپ در واشنگتن تدارک دیده شده است.

راهپیمای مخالفان ترامپ در پایتخت آمریکا در روز شنبه ۲۵ دیماه
راهپیمای مخالفان ترامپ در پایتخت آمریکا در روز شنبه ۲۵ دیماه

پیش بینی شده که بیش از ۲۰۰ هزار نفر از سراسر آمریکا در راهپیمایی اعتراض به رئیس جمهوری دونالد ترامپ در واشنگتن شرکت کنند.​

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG