لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

پرزیدنت ترامپ: شرایط مناسب باشد، با رهبر کره شمالی دیدار می کنم


رئیس جمهوری آمریکا می گوید اگر شرایط درست و مناسب باشد، او آماده است با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار کند. پیشتر آمریکا از کره شمالی خواسته بود که دست از فعالیت هسته ای بردارد.

به گزارش اسوشیتدپرس، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت به بلومبرگ گفت: «اگر شرایط مناسب باشد که با او دیدار کنم، حتما این کار را انجام می‌دهم و مفتخر خواهم بود که این کار را انجام بدهم.»

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد، تنها «اگر شرایط مناسب باشد» این کار را انجام می‌دهد.

آقای ترامپ در این باره گفت: خیلی از آدمهای سیاسی هیچ وقت این حرف را نمی‌زنند ولی من به شما می‌گویم که در شرایط مناسب من با او دیدار خواهم کرد.»

هرچند رئیس جمهوری آمریکا «شرایط مناسب» را بیشتر شرح نداد، اما در روزهای اخیر او در اظهارنظرهایی از رهبر کره شمالی خواسته بود که برنامه جنجالی هسته ای را کنار بگذارد تا از کمک آمریکا برخوردار باشد.

تنش در هفته های اخیر بین ایالات متحده آمریکا و کره شمالی افزایش یافته است.

در یک ماه اخیر مقام های آمریکا بارها تهدید کردند که سیاست این کشور در قبال کره شمالی تغییر کرده است. در هفته گذشته گزارش هایی از تغییر سیاست آمریکا منتشر شد.

هفته پیش، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا گفت، دولت ترامپ خواستار حضور کره شمالی بر سر میز مذاکره است.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «امیدواریم تا متقاعدشان کنیم به این که: شما برای بقای رژیمتان به سلاح اتمی نیاز ندارید...ما به دنبال اسقاط رژیم شما نیستیم. ما به دنبال پیشبرد اتحاد شبه جزیره کره نیستیم. ما شبه جزیره کره عاری از سلاح اتمی می خواهیم.»

آقای ترامپ نیز پنجشنبه ۹ اردیبهشت هرچند از احتمال یک «مناقشه‌ جدی» با کره شمالی گفت اما تاکید کرد که ترجیح می دهد اختلافات با دیپلماسی حل شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG