لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۵

جان بولتون: ترامپ باید توافق هسته‌ای با ایران را لغو کند


جان بولتون از سیاستمداران نزدیک به دولت ترامپ است.
جان بولتون از سیاستمداران نزدیک به دولت ترامپ است.

نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده باید به وعده قبل از انتخابات خود عمل کند و توافق هسته ای با ایران را لغو کند.

یک روز بعد از اعلام خروج آمریکا از توافق اقلیمی از سوی پرزیدنت ترامپ، جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، در گفت و گو با روزنامه جروزالم‌پست گفت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بایستی مطابق با وعده‌های انتخاباتی توافق هسته‌ای با ایران را لغو کند.

وی استدلال کرد اگر آقای ترامپ این کار را بکند، پیام روشنی بود که این توافق نیز «اشتباه» بوده است.

پرزیدنت ترامپ از زمان کارزار انتخابات، با توافق هسته ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک مخالف بود و آن را بدترین توافق ممکن نامید.

بعد از روی کارآمدن دولت، رئیس جمهوری آمریکا از وزارت خارجه خواست اجرای این توافق را بررسی کند تا چنانچه ایران تخلفی کرد، زمینه های خروج از توافق بررسی شود. اقای ترامپ همچنین بحث مذاکره دوباره را مطرح کرده است.

همزمان ایران می گوید چون این یک توافق چند جانبه است، امکان مذاکره دوباره در آن در حالیکه تعهدات انجام می شود، وجود ندارد.

با این حال، روز جمعه، جان بولتون به جروزالم‌پست گفت نشانه های آشکاری وجود دارد که ایران در برخی حوزه های توافق هسته ای، آن را زیر پا گذاشته است.

تازه ترین گزارش آژانس انرژی اتمی تاکید دارد ایران در تمام موارد به تعهد هسته ای خود به کشورهای غربی پایبند مانده، اما در انباشت یکی از ذخایر هسته ای در شرف تخطی از این توافق است.
خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از گزارشی منتشر شده از سوی دیدبان اتمی سازمان ملل نوشت ایران در فعالیت های هسته ای در محدوده تعیین شده در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ مانده است اما برای بار دیگر یکی از ذخایر شیمیایی مورد استفاده در صنعت انرژی هسته ای در کشور به سقف تعیین شده در توافق بیش از حد نزدیک شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG