لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۸

شورای امنیت: ایران و کشورهای ۱+۵ به تعهدات خود پایبند مانده اند


شورای امنیت سازمان ملل متحد بتازگی گزارش دو سالانه اش در باره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورا ی امنیت را منتشر کرد .در گزارش، تایید شده است که همه طرفها از جمله ایران، به تعهدات خود به توافق هسته ای امضا شده از سوی ایران، اتحادیه اروپا ، و کشورهای ۱+۵ پایبند مانده اند.

اما گزارش دبیر کل به روشنی می گوید ایران به قطعنامه های دیگر شورا عمل نکرده است نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در شورای امنیت یادآور شد که:
" بند به بند سند نشان می دهد که رفتار حکومت ایران مغایر قطعنامه ۲۲۳۱ است: پرتاب مکرر موشکهای بالیستیک، قاچاق اثبات شده اسلحه، و استفاده غیر قانونی از فناوری مرتبط با موشک بالیستیک."

و نقش مخرب و بی ثبات کننده ایران درخاور میانه که به گفته خانم هیلی "بمراتب از پرتاب غیر قانونی موشک فراتر می رود":
" از سوریه تا یمن، عراق و لبنان، حمایت ایران از گروههای تروریستی بی وقفه ادامه یافته است".

به گفته خانم هیلی، در حالی که قطعنامه ۲۲۳۱ ورود افرادی مانند سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را به سرزمین هائی ممنوع کرده است وی آزادانه از سایر کشورها دیدار می کند:
"ما در شورا ی امنیت باید پشت قطعنامه ۲۲۳۱ بایستیم. ما باید آنها را قاطعانه وادار کنیم و نشان دهیم رفتارشان در زیرپا نهادن آشکار قطعنامه های سازمان ملل را مدارا نخواهیم کرد."

همان گونه که سفیر آمریکا در سازمان ملل گفته است رفتار و گفتار ایران رفتار و گفتار مسئولانه یک عضو جامعه بین المللی نیست. "شورای امنیت باید این واقعیت را بپذیرد و مسئولانه اقدام کند".

XS
SM
MD
LG