لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

استقبال از لحن پرزیدنت ترامپ در گزارش سالانه به کنگره؛ استقبال و قدردانی برخی کاربران ایرانی


نظرسنجی ها نشان می دهد اولین گزارش پرزیدنت ترامپ به کنگره در باره وضعیت عمومی کشور در در داخل و خراج از آمریکا با واکنش هائی مثبت مواجه شد. قدردانی ایرانیان از حمایتی که پرزیدنت ترامپ از اعتراض های مردمی در ایران بعمل آورد، بخشی از این واکنش هاست.

حمایت قاطع پرزیدنت ترامپ از اعتراض های مردمی در ایران، با واکنش مثبت ایرانیانی مواجه شد که قدردانی خود را مستقیما از طریق وبسایت بخش فارسی صدای آمرکا مطرح ساختند.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنان سه شنبه شب ۱۰ بهمن در کنگره که بخش بزرگی از آن به مسائل داخلی اختصاص داشت، به موضع گیری دولت ایالات متحده در قبال ایران نیز اشاره کرد.

او به طور مشخص به اعتراض‌های دی ماه در سراسر ایران اشاره کرد و گفت: «ما در حالی که روابط دوستانه با جهان را تقویت می‌کنیم، درباره دشمنانمان نیز روشنگری می‌کنیم.»

وی افزود: «زمانی که مردم ایران علیه جنایات رژیم دیکتاوتوری فاسد کشورشان قیام کردند، من سکوت نکردم. آمریکا در کنار مردم ایران و مبارزات دلیرانه آنها برای آزادی میایستد.»

او از کنگره خواست که به نقص‌های اساسی در توافق هسته‌ای با ایران بپردازد.

بیننده ای که خودش را سعید معرفی کرده، می نویسد: بهترین کمکی که آمریکا در حال حاضر می تواند به مردم ایران بکند خروج از برجام است. پولهای برجام تماما به جیب سپاه و ملاها و بشار اسد و حسن نصرالله رفت و چیزی نصیب مردم ما نشد. پس بهتر است که با خروج از برجام فشار مضاعفی به رژیم وارد کند تا اینبار صدای اعتراض همه مردم چه شهرهای کوچک و چه شهرهای بزرگ در بیاد. پولی که نخواهد صرف مردم و مملکت بشود، همان بهتر که به دست غارتگران بیت المال نرسد.

آرشام خطاب به پرزیدنت ترامپ نوشته است: آقای رییس جمهور از پشتیبانی شما سپاسگزاریم. به امید اینکه با پشتیبانی شما از مردم ایران، هر چه زودتر به آزادی دست یابیم.

بخشی از واکنش کاربران ایرانی به سخنرانی پرزیدنت ترامپ را زیر پخش زنده این مراسم در سه شنبه شب می توانید ببیند:


هادی هم نوشته است: از رئیس جمهور امریکا تشکر می کنیم برای حمایت از مردم ایران.

افشین مولا ضمن تشکر از پرزیدنت ترامپ نوشته است: برای اینکه زودتر آرزوهای مردم ایران که آزادی و دمکراسی است محقق شود، دولت ایالات متحده حق مردم ایران برای تغییر این رژیم را به رسمیت بشناسد.

نادر هم نوشته است: در خصوص حمایت آمریکا از اعتصابهای اخیر در ایران, چشم امید مردم ایران به کمک نهادهای بین المللی است تا به فجایع انسانی و فسادهای اقتصادی و سیاسی داخل ایران پایان دهند. به دلیل وجود خفقان در داخل ایران, مردم به تنهایی قادر به انجام اینکار نیستند. پس لزوم تداوم حمایت آمریکا و نهادهای بین المللی به شدت احساس میشود و بسیار لازم است.

پرزیدنت ترامپ پس از یک سال پرتلاطم در کاخ سفید، از گزارشش در باره وضعیت کشور در کنگره برای فراخوان به وحدت استفاده کرد.

او گفت: همه ما در کنار هم، به عنوان یک مجموعه، یک ملت و یک خانوداه آمریکایی می توانیم از عهده هر کاری برآییم. همه ما یک کشور داریم، یک قلب داریم، سرنوشتمان یکی است و پرچم آمریکای کبیر متعلق به همه ماست.

جمهوریخواهان از لحن ملایم پرزیدنت ترامپ و فراخوان او برای همکاری دو حزب استقبال کردند.

برایان فیتزپاتریک، نماینده جمهوریخواه در مجلس نمایندگان در واکنش گفت: پرزیدنت ترامپ درباره مرخصی استعلاجی با حقوق، زیرساخت ها، آموزش نیروی کار و داروهای مخدر صحبت کرد. این ها همه، مسائل ، فراحزبی هستند. و از شنیدن لحن او واقعاً خوشحال شدم.

اما دموکرات ها در طول سخنرانی، اغلب از تشویق پرزیدنت ترامپ خودداری کردند که نشان از بی اعتمادی آن ها داشت. بسیاری از دمکرات ها ، تردید دارند که آیا پرزیدنت ترامپ واقعاً آماده است بر سر موضوع مهاجرت توافق کند.

جیم مک گاورن، نماینده دمکرات مجلس نمایندگان گفت: دیدگاه پرزیدنت ترامپ در باره مهاجرت افراطی است که از آن برای جلب عناصر کوته بین، متعصب و نژادپرست در میان هوادارانش استفاده می کند.

نظرسنجی ها در طول سخنرانی پرزیدنت ترامپ نشان می دهد که لحن ملایم او مورد استقبال قرار گرفته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG