لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

نکاتی درباره سخنرانی سالانه «وضعیت عمومی کشور» توسط رئیس جمهوری در کنگره


آقای ترامپ سال گذشته یک ماه بعد از آغاز به کار نیز در کنگره سخنرانی کرد اما چون تازه کارش را آغاز کرده بود، نام آن سخنرانی گزارش سالانه نبود.
آقای ترامپ سال گذشته یک ماه بعد از آغاز به کار نیز در کنگره سخنرانی کرد اما چون تازه کارش را آغاز کرده بود، نام آن سخنرانی گزارش سالانه نبود.

سه شنبه شب، پرزیدنت ترامپ، در کنگره، اولین سخنرانی خود که به نام «وضعیت عمومی کشور» (به انگلیسی: State of the Union) معروف است را ایراد می کند. بر اساس قانون اساسی آمریکا، رئیس جمهوری ایالات متحده هر سال یکبار طی بیاناتی در کنگره، شرایط کلی کشور و چشم انداز آن در سال آینده را ترسیم می کند.

پرزیدنت ترامپ اولین سخنرانی خود در مورد وضعیت کشور را امشب در اجلاس مشترک مجلسین در کنگره آمریکا یعنی دو مجلس سنا و نمایندگان ایراد خواهد کرد. در جلسه مشترک کنگره، مقامات عالیرتبه ایالات متحده نیز حضور خواهند داشت.

آقای ترامپ سال گذشته، در ۲۸ فوریه، یک ماه بعد از آغاز به کار نیز در کنگره سخنرانی کرد اما چون تازه کارش را آغاز کرده بود، نام آن سخنرانی گزارش سالانه نبود.

معمولا رئیس جمهوری در «وضعیت عمومی کشور» به عملکرد یکسال گذشته خود می پردازد، و برنامه های پیش رو را به اطلاع کنگره می رساند.

انتظار می رود که آقای ترامپ در سخنرانی وضعیت کشور بر بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا تاکید کند.

چه کسانی در این نشست ویژه حضور میابند؟ اعضای دو مجلس سنا و نمایندگان با توجه به گرایش حزبی شان در دو طرف تالار می نشینند. از مهمانان این نشست، وزرای کابینه دولت و سران نیروهای ارتش هستند که پیش از رئیس جمهوری وارد محل سخنرانی می شوند.

دیگر مهمانان، ۹ عضو دیوان عالی ایالات متحده به عنوان عالیترین نهاد قضایی آمریکا هستند.

تماشاگران مهم. در بین تماشاگران هم جایگاه ویژه ای به بانوی اول، یعنی همسر رئیس جمهوری و همراهانش اختصاص داده می شود. معمولا روسای جمهوری متناسب با موضوعاتی که می خواهند صحبت کنند، از اعضای خانواده و افراد مرتبط با آن موضوع دعوت می کنند. مثلا سال گذشته پرزیدنت ترامپ از یک بیوه سرباز کشته شده آمریکایی دعوت کرده بود.

مدت سخنرانی؟ معمولا رئیس جمهوری به مدت یکساعت سخنرانی می کند. یک سخنرانی هیجانی که پیش بینی می شود بارها با دست زدن های مکرر هم حزبی هایش، قطع شود. گاهی هم که رئیس جمهوری درباره منافع ملی کشور و اهداف مشترک حزبی سخن بگوید، از سوی هر دو حزب تشویق می شود.

سخنرانی مخالفان؟ بعد از سخنرانی، یکی از نمایندگان حزب مخالف رئیس جمهوری سخنرانی می کند. حزب دموکرات برای این سخنرانی «جوزف کندی سوم» را در نظر گرفته است. او نوه رابرت کندی، برادر جان اف کندی رئیس جمهوری فقید آمریکاست. پدر بزرگ جوزف و جان اف کندی، هر دو در دهه شصت میلادی ترور شدند. از جوزف کندی به عنوان یکی از چهره های در حال رشد حزب دموکرات نام برده می شود. وی تاکنون در چند نوبت علیه ترامپ موضع گرفته است. غیر از او، قرار است الیزابت گازمن هم به عنوان نخستین زن لاتین تبار و مهاجر راه یافته به مجلس نمایندگان ویرجینیا، به اسپانیایی سخنرانی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG